avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta de pensionare

Am un angajat barbat nascut la data de 02.09.1952 , are vechime totala in munca -37 de ani .Din care 14 ani si 5 luni in conditii deosebite (grupa a-II-a) in procent de 75% , cu adeverinta eliberata de la locul de munca respectiv . As dori sa stiu varsta la care poate iesi la pensie normal sau anticipat .
Cel mai recent răspuns: mamy_taty67@yahoo.com , utilizator 13:05, 30 Iunie 2011
Stagiul complet de cotizare: 35 ani
Virsta de pensionare la limita de varsta: 62 ani (Septembrie 2014)
Se acordă o reducere de 3 ani pentru perioada lucrata in conditii deosebite

Se va putea pensiona anticipatat partial la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani cu o reducere a punctajului pensiei de 45%
MULTUMESC PENTRU RASPUNS

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata partiala ptr.barbati fetcu costel fetcu costel -implinesc 55 ani in iulie 2010. -am lucrat 35 ani si 10 luni cu plata cotizatiei la zi. -in aceasta perioada am lucrat 14 ani in gr. a II a de munca. Va ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie alexy130787 alexy130787 barbat 31.01.1951 40 ani vechime si 18ani 10luni in grupa II Cand se poate pensiona? (vezi toată discuția)
Pensie anticipata cu sau fara penalitati vladuta vladuta Sotul este nascut in 17.08.1953 si are 35 ani vechimein munca.A lucrat in grupa 1 timp de 10 ani si 5 luni la care i sa calculat un spor de 6 ani.In grupa a 2 ... (vezi toată discuția)