Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta de pensionare

Am un angajat barbat nascut la data de 02.09.1952 , are vechime totala in munca -37 de ani .Din care 14 ani si 5 luni in conditii deosebite (grupa a-II-a) in procent de 75% , cu adeverinta eliberata de la locul de munca respectiv . As dori sa stiu varsta la care poate iesi la pensie normal sau anticipat .
Stagiul complet de cotizare: 35 ani
Virsta de pensionare la limita de varsta: 62 ani (Septembrie 2014)
Se acordă o reducere de 3 ani pentru perioada lucrata in conditii deosebite

Se va putea pensiona anticipatat partial la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani cu o reducere a punctajului pensiei de 45%
MULTUMESC PENTRU RASPUNS