Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... numar maxim de zile de concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

numar maxim de zile de concediu medical

La firma la care lucrez am o angajata cu probleme de sanatate , pana in prezent a beneficiat de un numar de 545 de zile de concediu medical pe codul de boala 14 si de 45 de zile de concediu medical pe codul de boala 01 .
In continuare a solicitat adeverinta de salariat in care doreste sa ii specific doar numarul de zile de concediu medical avut pe codul de boala 01 .
Puteti sa imi spuneti daca mai poate primi in continuare concediu medical sau trebuieste propusa pentru pensionare .
depinde de ce boala sufera concret., Nu puteti elibera adeverinta medicala doar pentru anumite certificate
Multumesc pentru raspuns . Boala de care sufera este cancer . Si pana in prezent a fost supusa la 2 interventii chirurgicale .
mamy_taty67@yahoo.com a scris:

La firma la care lucrez am o angajata cu probleme de sanatate , pana in prezent a beneficiat de un numar de 545 de zile de concediu medical pe codul de boala 14 si de 45 de zile de concediu medical pe codul de boala 01 .
In continuare a solicitat adeverinta de salariat in care doreste sa ii specific doar numarul de zile de concediu medical avut pe codul de boala 01 .
Puteti sa imi spuneti daca mai poate primi in continuare concediu medical sau trebuieste propusa pentru pensionare .

Ordinul 470/2010 pentru modificarea si completarea Normelor de aplicare a prevederilor OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobate prin Ordinul ministrului sanatatii si al presedintelui Casei Nationale de Asigurari de Sanatate nr. 60/32/2006

19. Articolul 65 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 65

Durata concediilor pentru tuberculoza, neoplazii, SIDA, a concediilor pentru sarcina si lauzie, ingrijirea copilului bolnav, pentru reducerea timpului de munca si pentru carantina, precum si pentru risc maternal nu diminueaza numarul zilelor de concediu medical acordate unui asigurat pentru celelalte afectiuni."

Asadar,pt. boala obisnuita,cod 01,poate beneficia de concediul si indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca de cel mult 183 de zile in intervalul unui an, socotita din prima zi de imbolnavire.
Incepand cu a 91-a zi, concediul se poate prelungi de catre medicul specialist pana la 183 de zile, cu aprobarea medicului expert al casei de asigurari sociale.

ContSters136493, utilizator
Va multumesc pentru raspuns .