avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate manugug

Activitate manugug

Răspuns la discuția Dispozitie de plata externa
Va multumesc.
Buna dimineata,

Intrebarea mea face referire la cursul BNR ce trebuie sa fie luat in considerare.

O plata externa:

Data dispozitiei si data platii in extrasul bancar :14.02.2011

Data livrarii in dispozitie este 15.02.2011.

As vrea, daca este posibil, sa-mi confirmati daca cursul de schimb este cel din data de 14.02.2011 si cu cate zecimale trebuie considerat.

O creditare societate cu suma de 120 000 euro cu chitanta trebuie raportata la Oficiul pentru spalarea banilor?

Multumesc.O zi insorita,va doresc.

Discuție Autofactura aic
Buna seara,
ati putea sa-mi precizati in ce conditii se emite autofactura pentru AIC?


Se decalara in 390?

Multumesc.
Răspuns la discuția 390 vies
Multumesc foaret mult.
Discuție 390 vies
Buna ziua,

Soc a declarat in ROI cu ianuarie 2010,insa nu a efectuat operatiuni.

Trebuie sa depuna pe 0 declarataia 390 vies sau nu?

Multumesc.
Buna dimineata,

Un SRL -comert cu ridicata-are un contract de comodat pentru un autoturism pentru transport marfa la depozit.

Cheltuiala cu combustibilul si TVA aferent sunt deductibile?

Se intocmesc foi de parcurs stampilate?

In cazul in care autoturismul este proprietatea personala a asociatului unic,cheltuiala cu combustibilul si TVA-ul aferent sunt deductibile?


Multumesc anticipat.
Multumesc.
Sunt un SRL nou infiintat si inca nu as vrea sa apelez la un contabil,din motive financiare si de aceea indraznesc sa va pun cateva intrebari:


1.Exista o ordine de aranjare prestabilita(standrad) a documentelor contabile intr-un dosar lunar(documente casa,facturi ,extras banca ,jurnal).Este o activitate de comert.

Ce fel de jurnale si alte documente trebuie prezentate lunar in acest dosar dupa introducerea datelor contabile?(ex.registru vanzari,registru casa).Registrul de casa este obligatoriu a fi scris de mana in registrul cumparat sau se poate lista din programul de contabilitate?

2.Care sunt registrele obligatorii?(R.unic control,R.evidenta fiscala)?Altele?

Va multumesc anticipat.