avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate andresclaudia

Activitate andresclaudia

Răspuns la discuția poprire pe salariu
gi_jane2 a scris:

Creditul a fost declarat scadent anticipat, nu cred ca nu au facut cerere pt incuviintarea executarii silite.
Ati cautat la portaj just dupa numele debitorului si nu v-ati gasit ?
Daca va popreste salariul de 3 luni si nu ati zis nimic, veti continua asa pana la achitare, nu mai sunteti in termen pt o contestatie.


Da am cautat si nu exista. MAI sus am redactat exact actul in baza caruia sa facut poprirea. aceeasi hartie a fost trimisa si la ,asoc.,blocului
Răspuns la discuția cesionarea creantei bancare
LigiaStanescu a scris:

Datoria nu s-a prescris, insa incearca sa recupereze incetul cu incetul. e posibil sa va puna sa semnati un angajament de plata, prin care va angajati ca platiti periodic cate 100 lei.
Oricum nu scapati atat de usor de acel credit. Vi se va popri salariul sau se va declansa procedura de executare silita.


in josul paginii de la somatie erau tiparite niste bilete de plata (4)completate deja cu suma de 100 ron.trebuia sa platesc prin mandat postal. dupa aceea (dupa ce plateam) eram invitata la sediu pentru negociere.:-/
Răspuns la discuția cesionarea creantei bancare
sa inteleg ca;Atunci cand un credit bancar este declarat scadent anticipat si cesionat unei firme de recuperare ,pt.,acel credit dispare notiunea de curgere a ratelor (10 ani de rate).? prescrierea incepe in momentul cand a fost declarat scadent sau vandut ?
Răspuns la discuția poprire pe salariu
sotului meu i sa poprit 1/3 din salariu in baza unei hartii . citez;subsemnatul.....exec.,bancar in cadrul Corpului Execut.Bancari al Bancii...... vazand titlu execut. al contractului de credit.............. prin care debitorul... a fost obligat la plata de ..suma(tot creditul).dispunem popr.,veniturilor salariale prin retin.1/3 din venit.,pana la concurenta sumei... creanta rezultata din cererea de executare +dob., si chelt. de exec. pana la achitarea efectiva(despre care urmeaza sa primiti instiin., la mom., oportun.) .......Care cerere de exec.? creditul se termina in luna 06/2013 ,iar sotul meu este rest doar 6 luni . poate sa conteste decizia bancii? sau ce ar putea sa faca? De 3 luni i se opresc banii
multumesc
Răspuns la discuția cesionarea creantei bancare
nu stiu daca a fost reziliat. cert este ca dansii imi cer ba suma totala a creditului ba macar 100 ron. Creditul este pe 10 ani (a fost). in notificare scrie; citez(aveti un debit restant (toata suma creditului cu dobanda) ce face obiectul contractului incheiat intre Dvs in calitate de imprumutat si ... ....S.A [firma de rec. creante}. Eu am facut contract cu banca nu cu firma de recup.
un executor bancar poate infiinta poprire pe salariu fara a cere incuviintarea judecatoriei de pe raza unde isi are debitorul domiciliul?

multumiri anticipate


am un contract de credit bancar(nevoi personale fara ipoteca)din 2007. Ultima rata achitata in aprilie 2008. creditul a fost cesionat in data de30 01 2009 catre o firma de rec. aceasta firma dorea recuperarea debitului total intr-o singura transa.(in somatii se specifica statutul meu de Fost client al bancii).......In data de 20 10 2011 aceata firma de recuperare preda dosarul meu altei firme de rec. creante. PROBLEMA este ce aceste 2 firme sunt mandatate de alta firma de recuperare(firma mama sa spunem)care a dobandit titlul de creditor in urma cesiunii drepturilor contractuale ..... din data de 30 01 2009.aceasta a2a firma dupa somatii si amenintari de la suma de 15000 ron, imi cer macar o plata de 100 ron. SE poate sa fie prescrisa datoria ? prin cei 100 de ron urmaresc o recunoastere a creantei?

Va multumesc
3 ani de la ultima rata din contract sau de la ultima rata platita.nu prea inteleg.Eu ma gandeam ca banca avea dreptul dupa 3 luni de neplata sa faca executare silita.Nu au facut dar au cesionat creditul.Legea ii da la dispozitie 3 ani sa faca ceva.adica tribunal . si acei 3 ani au trecut de 3luni
eu am inteles ca; termenul prescriptiei incepe sa curga in momentul cand se naste dreptul de a cere . in cazul bancilor dreptul de a cere se naste dupa 3 luni (90 zile),de la ultima plata efectuata de catre debitor. Asa-i?
multumesc. dar este prescrisa ?
recunoasterea verbala fara nici un fel de semnatura se ia in considerare?