avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate sleo

Activitate sleo

da ,copilul este major,salariat,și dorim sa cumpărăm o casa(apartament)cu un avans destul de consistent,și rate la o bancă.casa am dori sa o trecem direct in proprietatea copilului,dar din auzite,s a spus ca după o perioada de timp ,daca se căsătorește și mai achita o perioada rate la banca,imobilul se va împarți in cazul uni divorț !multumesc !
buna ziua,doresc sa cumpăr copilului o casa,care va fi plătită ,o parte prin credit ipotecar;dacă in timpul cât se plătește,intervine căsătoria,cine are drept asupra imobilului și in ce condiții .
am neplacerea de a fi asigurat la astra asigurari atit casco cit si rca, cladire.
in data de 17.01 2013 am fost lovit de un alt autoturism care avea incheiata polita la Carpatica#-o;am hotarit sa-mi repar masina cu ajutorul politei casco.
de atunci si pina azi sunt pasat (AZI-MIINE),am luat legatura chiar azi si telefonic cu CSA,operatoarea spunindu-mi ca normal in termen de 5 zile trebuia sa fiu instiintat daca se intirzie dosarul si din ce motive;azi am facut si o reclamatie la reclamatii@astraasig.ro,ce doamne iartama sa mai fac sa mi se raspunda intr-un fel sau altul !?
cum esti protejat sau cum poti actiona atunci cind esti interpelat de agentii de paza din magazin, verificat ,nu sunt probleme,si ti se cer doar scuze?
Răspuns la discuția vinzare sau donatie !?
va multumesc=D>!
asa cum m-am asteptat actul de vanzare cumparare va fi cel mai bun !
si daca tot am intrebat:"> ,sper sa nu abuzez:
dupa vinzare-cumparare ,devin unic propietar al imobilului;terenul pe care se afla casa este al bunicului care a decedat,dar la succesiunea dupa acesta,terenul nu a constituit masa succesorala;in anul 1952,printr-un act,legalizat la Raionul Grivita,bunicul da voie mamei si tatalui meu sa construiasca o casa pe acest teren,de atunci si pana acum familia mea si respectiv de 12 ani eu,platim catre stat taxele de impozit,dupa ce are loc actul de vinzare-cumparare intre mine si mama mea pot sa cer in instanta sau cu o alta procedura dobindirea terenului?;precizez ca mai exista in afara de mama un alt mostenitor in viata dupa bunicul,mai precis un alt frate,care nu are pretentii,dar si alti descendenti din partea altor 3 frati ai mamei despre care in parte nu mai stim nici macar unde se afla,cum sa procedez? :sorry:
buna ziua tuturor !
ca mai tot romanul mai devreme sau mai tarziu te lovesti de acte,notar ,etc.
se poate sa primesc si eu un sfat sau chiar o indrumare?;
despre ce este vorba:
fratele a renuntat la succesiunea dupa tatal meu,succesiunea astfel s-a facut intre mine si mama mea;succesiunea a constat intr-o casa,terenul este al bunicului,care a murit,la succesiunea dupa acesta,terenul nu a fost declarat ca masa succesorala(parca astia erau termenii!);in momentul de fata copropietari cu acte sunt eu si mama,asupra imobilului,din anumite motive mama vrea sa preiau eu si partea ei de casa si sa devin unic propietar.
am vazut ca pe forum parerile sunt impartite intre donatie si act de vinzare cumparare.
ce este mai eficient?;ce nu poate fi atacat in instanta?;daca actul o poate include si pe sotia mea si care din acte?