avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Activitate BALINT ELENA

Activitate BALINT ELENA

Vreau sa vand un apartament, iar cumparatorul vrea sa-mi plateasca un avans ches iar diferenta prin credit ipotecar la BT. Mi s-a spus ca semnez contractul de vanzare cumparare cand am avansul in cont, iar banca urmeaza sa-mi livreze banii ulterior dupa ce are titlul de proprietate al noului proprietar.Intrebarea mea este ce garantie am eu ca primesc banii de la banca si in cat timp de la semnarea contractului?
Detin un apartament astfel: 1/2 din imobil este mostenire de la parintii decedati, conform actului de mostenire, iar
restul de 1/2 , care a fost a fratelui meu si care a decedat, l-am obtinut ca donatie de la unul din copii lui. Fratele meu a avut doi copii si la moartea lui, s-a intocmit actul de succesiune dar un copil a facut act de renuntare la mostenire, iar celalalt a ramas singurul mostenitor dar a facut act de donatie catre mine pentru toata mostenirea ramasa de la tatal sau.
Exista posibilitatea ca cei doi copii sau urmasii acestora sa atace actul de donatie?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pentru raspuns. Da , primul copil a renuntat la mostenire cu declaratie la notar iar succesiunea a fost facuta si donatia pentru o parte a masei succesorale, urmans sa se faca donatia si pentu un apartament care nu are cadastru si respectiv intabularea facute. Dupa cadastru si intabulare se va face si documentele de donatie conform unei procuri intocmite de mostenitorul legal , prin care eu ma voi ocupa de toate actele inclusiv de cele de donatie.
Grija mea este ca sa nu creasca suma datorita dobanzilor nesimtite de la acest tip de firme de camatari. Desi initial mi s-a spus ca vor ingheta dobanzile, trimitandu-le pentru aceasta Certificatul de deces, ulterior sa gasesc in casuta postala de la domiciliul fratelui o nota prin care se anunta restanta , suma fiind mai mare fata de ultima nota. Am incercat sa iau legatura cu persoana care se ocupa de dosarul fratelui meu, dar se pare ca nu vrea sa discute caci mereu este de negasit.
Multumesc pentru raspuns. Asa voi face, dar intr-un vitor apropiat, deoarece am credite facute de mine pentru familia mea si am mai suplimentat pentru plata unora ale fratelui meu si monentan sunt cam la limita posibilitatii de a suplimenta creditul. Dar in cateva luni -4-5 luni, as putea , insa plati ratele pana atunci nu stiu daca sunt incasate, nu stiu ce dobanzi sunt caci orice intrebare privind ,soldul, dobanzile si chiar plata partiala in avans se loveste de acel"nu se poate spune la altcineva decat la titularul de cont". Eu nu am avut niciodata de a face cu acest tip de societati fantoma - cred ca IFN asta inseamna, intrepridere fantoma noname. Fratele meu nu a putut obtine nici un credit cat de mic de la nici o banca, deoarece era foarte bolnav si a gasit rezolvarea, fara stirea noastra, in aceste firme care ofereau telefonic credit fara nici o garantie sau asigurare, desi era inregistrat la Biroul de Credite ca rau platnic. Decesul lui , prematur pentru cine nu stie ce a avut, la 67 de ani ne-a adus in aceasta situatie, care se va rezolva bineinteles, caci acum in urma discutiilor cu dvs. si a altor consultanti de pe acest site, m-am cam lamurit ce si cum cu aceste firme. Multumesc inca o data pentru raspuns si va doresc o zi reusita.
Multumesc pentru raspuns. Voi veni cu cateva explicatii. Fratele meu are doi copii, din care unul a renuntat la mostenire iar cel de-al doilea mi-a donat mie totul. Moral consider ca eu trebuie sa ma ingriesc si de datorii. Datoriile nu sunt mari, sunt doua credite pana in 8000 mii de lei . Au fost si altele dar le-am achitat iar pe acestea , nu am posibilitatea imediata sa le achit integral asa ca vreau sa preiau datoria dar intr-o modalitate legala si sa platesc ce a ramas in mod esalonat. Am citit despre contractele de novatie, prin care se pot prelua datoriile dar nu stiu daca si in cazul persoanelor fizice.
Fratele meu a decedat si dupa decesul sau am aflat ca are contracte de credit cu mai multe firme tip IFN. Am anuntat aceste firme ca fratele meu a decedat si le-am transmis si certificatul de deces si deasemeni mi-am exptimat decizia de a prelua eu aceste contracte. Dar nici una din firme nu mi-a oferit un mod legal de a prelua aceste credite. La una dintre ele am si platit chiar si in avans dar nu am acces la situatiile de plata pe care le fac si nici telefonic nu mi se dau informatii caci nu sunt titular de credit. Cum se poate rezolva aceasta situatie?
Răspuns la discuția CONTRACT VANZARE TEREN
De acord cu dvs. Dar masa succesorala este formata de ceea ce a mostenit de la parintii nostrii si care este descrisa intr-un act de mostenire. Pentru deschiderea succesiunii de catre copii lui, acestia vor prezenta la notar actul de mostenitor detinut de tatal lor. In acest act pe langa altele este prins si terenul agricol care a fost instrainat. Notarul va lua in considerare pe vorbe instrainarea terenului, nu trebuie sa atasezi si un contract de vanzare?
Fratele meu a imputernicit o persoana sa vanda terenul agricol mostenit. Banii pe teren i-a primit dar contractul de vanzare nu i-a parvenit. La scurt timp fratele meu a murit. Urmeaza sa se deschida procedura succesorala pentru cei doi copii ai lui. Nu stiu cum pot obtine contractul de vanzare pentru teren si in cazul acesta cum se poate face masa succesorala?
Eu si fratele meu detinem o suprafata de teren mostenita de la parinti care conform actului de mostenire este impartita la 1/2 pentru fiecare.
Detinem cadastrul terenului pentru intreaga suprafata.
As dori sa stiu daca vrem iesirea din indiviziune la notar, este necesar sa facem documentatia cadastrala de dezmembrare, pe care sa o prezentam notarului? Sau aceasta documentatie cadastrala o pot face si dupa ce obtinem documentul iesirii din indiviziune la notar?
In urma intocmirii succesiunii, dupa decesul parintilor nostri, eu si fratele meu am hatarat sa efectuam un partaj voluntar asupra unui teren agricol in extravilan aflat in arenda la o societate comerciala. Printre alte acte pe care le detin , notarul imi solicita contractele de arenda si o
adeverinta de la arendas prin care isi da acordul pentru partaj?
Imi puteti explica cum vine asta caci nici arendasul nu stie exact ce trebuie sa-mi dea.