avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate gadela

Activitate gadela

Discuție Ingrijorare
Sunt angajat la o firma de 3 ani si jumatate. Recent am aflat ca patronul sau contabila nu au depus declaratiile fiscale din septembrie 2010 si nici nu au platit la stat contributiile din septembrie 2009. As dorii sa stiu ce se poate face in acest caz.
In anul 2007 am dat in inchiriere un spatiu. Contractul a fost facut intre mama mea si sc....., pe o perioada de 7 ani. Acum mama mea a decedat in 10.04.2011 si nu stiu cum sa procedez deoarece chiriasul refuza sa-mi puna la dispozitie actele din care sa rezulte ca a platit chiria la zi si mai refuza ca de acum incolo sa-mi mai plateasca chirie pana la finele contractului deoarece el considera ca trebuie sa-si recupereze investitia. (precizez ca am facut succesiune) Am fost la finante sa ma interesez de firma respectiva si surpriza firma nu mai exista, dar exista alta avand acelasi director, si care STA IN ACELASI SPATIU, fiind infiintata a doua zi dupa semnarea contractului de inchiriere. As dorii sa stiu daca este legal ca el sa mai stea in spatiu pana la incetarea contractului sau exista solutii de de a scapa de el.
Contractul de inchiriere mai este valabil daca proprietara a decedat?
In urma unui deces sunt singura mostenitoare a unui imobil care include si un spatiu comercial. Contractul de inchiriere este pe o perioada de 7 ani si a fost facut intre chirias si difuncta, in prezent mai avand 3 ani, se poate reinoi sau restabili clauzele deoarece clauzele ma dezavantajeaza?
va multumesc
Buna ziua!
Daca ma poate ajuta cu raspuns la o intrebare.
As dorii sa stiu la cati ani poate iesi mama mea la pensie ( indiferent de pensie) , precizez ca in 12 martie 2011 a facut 50 de ani, dintre care are lucrati 28 ani.
Va multumesc.