avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 123 soluții astăzi
Forum Activitate zdnicol

Activitate zdnicol

Un muncitor este delegat pe o perioada de o saptamana, de luni pana vineri, sa presteze munca pe un santier. Timpul de lucru este de 8 ore. El se deplaseaza zilnic, de la si la locul de munca, acasa. Este necesar sa se emita un ordin de deplasare zilnic sau este ok ordinul de deplasare emis pe o perioada?
Multumesc foarte mult. Am aflat de la executor ca plata tarifului a fost facuta de catre fostul administrator al firmei contraveniente, drept pentru care am emis factura persoanei fizice.
Da, am pus bine intrebarea. Suntem companie nationala de stat care aplica contraventii in cazul lipsei de rovinieta. In acest caz, prin PVCC recuperam contravaloare despagubire tarif, purtatoare de TVA. Executorul ne-a virat debitul recuperat si a mentionat in extras despagubire pentru SC X SRL!
Am incasat o creanta de la o firma radiata prin executor judecatoresc, respectiv o despagubire in urma unui proces verbal de contraventie. In mod normal trebuia sa emit factura de venit si sa colectez TVA, dar tinand cont ca firma este radiata nu mai pot face acest lucru. Va rog foarte mult sa ma ajutati cu o solutie in acest caz: se mai emite factura? daca da, pe cine trec la beneficiar? este posibila autofacturarea?
Multumesc foarte mult!
Buna ziua,
In urma unei sentinte civile definitiva si irevocabila sunt obligata sa achit catre un frunizor lucrari suplimentare, fara sa i fi acceptat factura in 2009. Precizez faptul ca s-a constituit provizion in anul 2009. In cazul in care am pierdut procesul cum inregistrez speta? Anularea provizionului categoric il inregistrez, dar factura?
Buna ziua,
Se poate constitui provizion si pentru cheltuieli de judecata si/sau cheltuieli de executare, in cazul unei sentinte civile?
Răspuns la discuția Cazare fara document justificativ
Art.21 lit.h din Codul Fiscal spune ca daca nu are document justificativ este cheltuiala nedeductibila. Ori decontul de deplasare nu este document justificativ pentru cazare in sine, decontul este document justificativ pentru aprobarea cheltuielii cu document justificativ, a diurnei si altor cheltuieli....
O alta parere.....
Avand in vedere faptul ca in art.28 din H.G.1860/2006 cheltuielile de cazare fara document justificativ se compenseaza prin plata, pentru fiecare noapte, a sumei de 30 lei, iar conform in art.2 se face precizarea ca pentru companii nationale aceste drepturi banesti se acorda prin negociere in conditiile prevazute de CCM sau CIM, va rog sa ma ajutati in privinta deducerii cheltuielilor cu cazarea fara document justificativ.
Mai exact, daca prin CCM s-a hotarat ca pentru o noapte fara cazare sa se acorde 75 lei, aceasta cheltuiala este deductibila sau nu?
Multumesc!
Răspuns la discuția FACTURI EMISE GRESIT!
Pai nu se pot inlocui. Sunt deja inregistrate in contabilitate. Nu avem cum sa le inlocuim.
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu o situatie. S-au emis si s-au trimis catre beneficiari facturi cu plaja de numere din anul precedent. Stiind ca s-a gresit, am stornat acele facturi si am refacut facturile cu plaja de numere din anul curent. Puteti sa imi spuneti daca am procedat corect si care este cadrul legal la care putem face referire.
Va multumesc foarte mult pt. ajutor!