avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate Adriana_Stoica

Activitate Adriana_Stoica

Sunt P.F.A. neplatitor de TVA si doresc sa stiu daca incepand cu 1 ianuarie 2024 sunt obligata sa emit doar facturi electronice? Este nevoie sa le semnez prin semnatura electronica?
Doresc sa stiu care este baza legala pentru a fi obligat sa inchei un contract de ridicare a deseurilor cu firma de salubrizare.
Activitataile la care ma refer sunt pentru un SRL din domeniul IT si un PFA cu activitati de consultanta tehnica.
Activitatile se desfasoara la sediul social care este identic cu domiciliul de resedinta.
Multumesc.
Obligativitatea incheierii unui contract desalubrizare SRL sau PFA-=activitati IT sau independente
Buna ziua,
sunt din Alba Iulia. Conform declaratiei unice depuse online mi s-a stabilit cat am de platit (defalcat si total) pentru anul 2018: impozit pentru activitati independente (PFA), cedarea folosintei bunurilor si dobanzi -depozit bancar, precum si pentru CASS (separat)

Pentru anul 2019 mi s-a stabilit cat am de platit impozit -venituri din activitati independente (PFA) si cedarea folosintei bunurilor.

Doresc sa platasc online. In ce cont platesc ?...total impozit intr-un singur cont?.... pentru fiecare sursa de venit in conturi diferte?.....CASS in ce cont?..Trebuie sa specificam anul pentru care se plateste?
Multumesc.
Răspuns la discuția Registrul de evidenta fiscala
Multumesc pentru lamuriri...mi-au fost foarte utile.
Sunt PFA-activitate cod CAEN 7112, contabilitate in partida simpla. Nu sunt platitoare de TVA, am incasari de la firme platitoare de TVA. Nu am facut achizitii de mijoace fixe in 2017. Am cumparat dela firme ce sunt paltitare de TVA. Am completat registrul de incasari si plati cu tot ce am incasat si ce am cheltuit-cronologic.. Ce trec in Registrul de evidenta contabila: incasarile si platile? Trebuie sa evidentiez TVA-ul platit pentru cheltuieli? Nu am inteles cum trebuie procedat din Ordinul MF nr. 3254/2017. Va multumesc.
Va multumesc....credeam ca trebuie declarat pentru calcularea CASS....Eu sunt pensionara, pot sa atasez la declaratie cuponul de pensie?

Mai am o intrebare: in Registrul de evidenta contabila (sunt PFA) ce sume trec?....nu sunt explicatii concrete in ordinul Ordinul Ministerului Finanțelor Publice nr. 3.254/2017 . Am incasari si plati conform registrului de incasari si plati. Voi completa doar doua randuri, adica "x"lei incasati si "y" lei cheltuiti? Daca elimin TVA-ul din cheltuieli sumele nu mai corespund cu registrul.

Multumesc pentru rabdare si intelegere.
In ce categorie de venit sa incadrez veniturile obtinute in 2017 din dobanzi la depozite din banca? Ce obtiune sa aleg din cele prevazute la punctul 1.1.A.1. din declaratie?
Buna ziua.
Sunt PFA cu contabilitate in partida simpla. La inceputul lui 2018 am depus declaratiile 220, 200 si 600 pentru venituri din cedarea folosintei si din activitati independente.
Pentru ce venituri trebuie sa completez declaratia unica....atat pentru cele realizate in 2017 cat si pentru cele estimate pe 2018 din ambele activitati?
Multumesc