avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters200730

Activitate ContSters200730

Daca vin din Italia cu autocarul si nu cu avionul ce mi se cere la vama acolo cand iesim din Ungaria sau unde? Ca eu stiu ca pt a intra in Romania nu am nevoie de nimic, eu detin o procura in italiana, care are si apostila, insa cea care o am in romana, a doua procura, nu are apostila, pt ca pe aceea o folosem in tara. Nu cred ca imi trebuie ceva tradus in maghiara... ar fi culmea, nu? Va rog un raspuns. Urgent. Multumesc.
Răspuns la discuția Custodie copil
Multumesc mult, sa inteleg ca am mult de munca si probabil un avocat m-ar sfatui cel mai bine.
Răspuns la discuția Custodie copil
Dupa 1 octombrie cel care a trecut? Va referiti la schimbarea Codului Civil? Iar in cazul in care nu as obtine o custodie unica, as obtine una temporara sau cum? dar presupun ca se poate merge tot inainte pana la a obtine ceva definitiv, nu? Tatal va fi citat in Italia de catre cine? Stiu ca nu are obigatia de a se prezenta, dar daca nimeni nu il reprezinta, cum s-ar desfasura lucrurile, ce s-ar putea intampla? Referitor la raspunsul dvs, actiunea se deschide la instanta de tutela, din raza teritoriala a domiciliului, inseamna ca trebuie doar in orasul in care locuiesc sa deschid aceasta actiune? Multumesc mult pt amabilitate.
Discuție Custodie copil
Am mai primit raspunsuri pe baza acestui subiect. As avea insa doua neclaritati: copilul cetatean roman cu domiciliul in Romania, eu-mama, cetatean roman cu domiciliul in Romania, tatal-cetatean albanez care este rezident in Italia. Noi doi necasatoriti. In cazul in care eu deschid actiunea pt custodia definitiva a copilului pe care o doresc, o pot face la mine in tara, asta mi s-a mai spus tot aici. Intrebarea mea este unde trebuie sa fac asta: in orasul de care apartin sau pot merge pe raza judetului meu si in alta parte? Spre exemplu eu traiesc intr-un orasel mic in Valcea, dar as prefera sa nu fac acest lucru aici, tocmai pt a nu imi spala rufele intre o societate mica in care fiecare se cunoaste cu fiecare. Si inca o intrebare: cum ii va fi adus la cunostinta tatalui ca eu am initiat un astfel de demers? Presupun ca postal sau nu stiu... insa el nici macar nu locuieste la adresa la care figureaza in actele din Italia. In cazul in care tatal nu se prezinta, nici el nici avocat, nici reprezentant al sau, adica in cazul in care ignora intreaga procedura, ce s-ar putea intampla? Multumesc frumos pt timp si amabilitate.
Va multumesc ff mult. Insa as vrea sa stiu ce anume as avea nevoie din partea sotului care nu este prezent? Sau difera de la caz la caz? La starea civila cum anume se desfac casatorii? Este prima oara cand aud :wassat:
Buna seara, sunt casatorita de un an si jumatate, sotul nu este cetatean roman, dar am facut casatoria aici in Romania. Nu avem copii, nici bunuri de impartit, de asemenea suntem amandoi de acord sa divortam. Problema este ca sotul se afla in alt stat, repet, el nici nu este catetean roman, iar momentan nu poate sa vina in Romania. Este neaparat nevoie sa apelez la un avocat? Intreb asta pt ca nu avem nimic absolut de impartit si suntem perfect de acord ambii. Doar neprezentarea lui putand fi o problema sau nu. Deci, prima intrebare? Pot inainta fara avocat procedurile? Daca da, unde anume? La tribunalul pe raza orasului unde a si avut loc casatoria? Cam care sunt costurile intr-o situatie de genul asta si ce anume necesit ca si documente? Ma refer aici si la copii dupa actele sotului sau un acord in scris al sau, ce anume necesit intru totul si unde ma prezint? Multumesc mult pt timpul acordat!
Pai nu prea am inteles in fond... eu pe procurile anterioare nu am scris niciodata motivul vizitei in afara tarii si de asemenea nici adresa la care locuiam. Dar nici nu am fost intrebata vreodata de aceste detalii. Procura pe care o am acum contine toate datele de identificare ale tatalui, date personale, de pasaport, etc, domiciliul, etc. Tatal a facut o declaratie la notar prin care ma autorizeaza pe mine si aici sunt trecute la fel toate datele mele, domiciliul etc sa insotesc in calatorie cu avionul minorul (si aici sunt trecute toate datele copilului si domiciliul etc) in Comunitatea Europeana. Aici e problema, nu se specifica de cand si pana cand sau locul exact. In cazul acesta eu as vrea sa merg la acelasi notar. E firesc sa ii platesc inca o data pt aceleasi servicii pe care nu a stiut sa le faca? Cum procedez? Eu daca nu ma interesam si la voi, pt ca am avut mereu dubii, riscam sa pierd niste bani multi dati pe bilete, de asemenea timp si stresul si oboseala copilului dus pana la un aeroport nu tocmai aproape, 220 km de casa dar si alti 220 intors, pt ca nu ma lasau probabil sa trec. Deci? Ce e de facut?
Răspuns la discuția rezident in italia
Eu am sa iti raspund clar macar la procedura, asta pt ca eu le-am trecut de putin timp. Nu iti afecteaza cu nimic, insa uneori spre exemplu cand vrei sa obti permis de conducere te intreaba daca ai rezidenta in alt stat. Eu aveam si am zis ca nu, mai departe nu as sti sa zic. Asta o data. In a doilea rand rezidenta in Italia obtii doar astfel:
1 daca lucrezi si ai contract de munca. Indiferent ce fel de contract insa sa lucrezi in regula
2 sa ai locuinta (daca nu ai o casa luata in chirie cu contract pe numele tau atunci acel cineva la care stai sa faca o cerere pt tine la primarie pentru a veni vigili sa vada ca locuiesti in casa sa. Richiesta trebuia sa o faca el. Proprietarul casei. IN caz ca e a ta o faci tu
Ceea ce vreau sa spun e ca aceasta conditie nr 2 cu locuinta este esentiala. Nu se poate rezidentafara aceasta casa unde de altfel iti faci rezidenta ok?
In cazul conditiei cu nr 1, in caz ca nu ai acte de munca poti obtine rezidenta daca ai o suma de bani depusa undeva anume in Italia. Banca etc (eu am avut la Posta) suma minima cand am facut eu era 6000 de euro. sper ca te-am ajutat. banii acestia trebuie sa ii ti in contul respectiv pana cand iei buletinul. dupa aceea poti sa ii scoti.
Buna seara. M-am lovit de foarte multe ori de diverse aspecte pe care niciodata nu am reusit sa le inteleg pe deplin. Am calatorit de f multe ori cu avionul, insotita de fiul meu, avand procura de la tata, procura fiind facuta de autoritatile italiene si apostilata acolo, apoi fiind tradusa si legalizata in tara. O data am avut procura care ma autoriza sa insotesc copilul de la data de pana la data de, pe o perioada de un an. Asa o facuse notarul de acolo. Prima oara am trecut cu procura, s-au uitat peste ea la aeroport Baneasa si mi-au dat-o inapoi, insa la acelasi aeroport, dupa vreo 3 luni aceeasi procura mi-a fost retinuta. Am intrebat motivul, au spus ca nu am voie sa am o procura pe o perioada asa de mare, desi le-am spus ca este a doua oara cand trec cu aceeasi procura prin acelasi loc. Mentionez ca in Italia niciodata nu mi-au retinut-o.Copilul e cetatean roman, dar si cand ies din Romania am nevoie de acordul tatalui la fel cum am nevoie de acordul lui cand ies si din Italia. O alta procura am facut-o pe 6 luni, la fel mi-a fost oprita inca de prima data si mi s-a spus ca si aceasta e pe o perioada cam mare si ca ar fi mai bine sa fac procura in Romania pt ca ar schumba ceva si sincer nu am inteles altceva in plus pt ca au fost zgarciti in a ma lamuri si pe mine. Toate procurile de pana acum aveau specificata perioada in care eram autorizata de catre sot sa insotesc minorul precum si specificatia ca merg in calatorie cu avionul din Romania in Italia si intors Italia Romania. Acum sotul meu fusese de curand in tara si am facut pt prima data o procura la notar aici. Ideea este aceasta: procura pe care o detin acum nu are specificat un termen si nici o tara anume, pur si simplu scrie ca sotul (incluzand datele sale de identificare) declara in fata autoritatilor competente (in acest caz notarul de fata) ca ma autorizeaza pe mine (si aici datele mele personale) sa insotesc minorul (aici datele copilului) in calatorie cu avionul in Comunitatea Europeana. Sincera sa fiu ma tem sa plec cu aceasta procura la drum fara sa ma informez in prealabil, pt ca deja imi spuesesera ca ei mi-ar putea refuza imbarcarea chiar si cu cele de dinainte. Ori eu cea prezenta o am mult mai generala, fata de celelalte. Cine ma poate lamuri daca a avut rabdarea sa inteleaga? Sunt complet in afara subiectului. Nu stiu nici macar care autoritate ma poate lamuri. Eu locuiesc la vreo 220 de km de aeroport, deci nu ma pot duce sa fac o scurta vizita pana acolo sa stiu daca m-or lasa sau nu, adica nu e un ghici ghicitoarea. Vreau sa stiu concret.
Va multumesc tuturor. Am gasit.