avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate burghiu

Activitate burghiu

sa zicem ca apartamentul valoreaza 100.000 lei. cam cat m-ar costa taxa de timbru si cu toate cheltuielile. Mai sunt si alte taxe "ascunese''?
Ce inseamna acord de mediere la mediator?

pot sa il oblig? cam cat timp o sa dureze iesirea asta din indiviziune?sper ca nu ani... Mai am un frate, poate sa imi faca in ambitie si sa ii treaca fratelui partea cealalta in timp ce eu ma judec cu el? In cazul asta ce fac? Ma gandesc la fel si fel de variante pentru ca nu stiu ce are el in cap, doar ca sa faca rau. Astept raspuns. Ms.
Salut!
Dupa moartea mamei s-a realizat succesiunea apartamentului! Tatal a ramas cu jumatate din apartament (partea lui din casatorie) iar din partea mamei (cea cu succesiunea) mie mi-au revenit 3/8 parti, fratelui la fel si tatalui 2/8 parti. Cu acordul lor i-am dat in judecata si au renuntat amandoi la pertea lor din SUCCESIUNE! problema mea o reprezinta jumatatea tatalui... Nu ma inteleg cu el deloc si nu vreau sa vina peste mine in casa de cate ori are el chef; nu vreau sa stau cu el in aceeasi casa. Cum fac sa il oblig sa ajungem la o intelegere? de exemplu sa il despagubesc sa imi dea partea lui sau cum sa fac? Mentionez ca eu stau in apartament cu viitoarea sotie si vreau sa am un trai linistit, nu sa vina el sa faca scandal de cate ori are chef! Multumesc si astept pareri!
Salut! dupa moartea mamei s-a realizat succesiunea. Tatal a ramas cu jumatatea de apartament ce i se cuvenea din casatorie, iar din cealalta jumatate (partea mamei) eu 3/8 parti, fratele 3/8 parti si tatal 1/2. Prin judecata (prin acord comun) jumatatea mamei arevenit mie (irevocabil). Acum problema mea este cealalta jumatate a apartamentului (partea tatalui)....cum fac sa fie a mea pentru ca nu ma inteleg deloc cu tatal? il pot da in judecata sa facem la un fel? adica sa il despagubesc, sa ma despagubeasca? astept variante. Ms!