avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate maramures

Activitate maramures

Va salut,
nedumerirea mea este cum poate primaria cu buna stiinta sa intocmeasca un contract de inchiriere la care se elibereaza si chitanta, pe un teren al carui proprietar este o persoana fizica si ei nu ai nicio legatura.
Nu am cunostinte de drept, dar sigur este inafara legii. Poate ma puteti ajuta cu ce legi s-au incalcat?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Valabilitatea unui contract
Ares-3 a scris:

Cred ca e un contract incheiat in afara spatiilor comerciale, deci in urma unei prezentari.
Cititi la Drepturile si obligatiile vanzatorului de la 4.10, 4.11 si 4.12.
Ce scrie la 4.12 c) referitor la eventuala obligatie cumparatorului de a suporta 10% din diminuarea valorii in urma manipularii, este trasa de par. Iar 6.3 e complet ilegal.

Trimiteti-le renuntarea prin posta cu confirmare de primire, pastrati o copie si aveti grija de recipisa de la posta. Cereti avansul inapoi si amenintati-i cu ANPC ca functioneaza.



Da, este un contract incheiat in urma unei prezentari.

Cei de la OPC mi-au recomandat aceeasi chestie, sa ii anunt prin scrisoare recomandata, sa am o copie a ceea ce am trimis si sa astept raspunsul lor (mai putin cererea avansului inapoi-50 de lei nu sunt un capat de lume pana la urma). Daca nu este favorabil, sa ma adresez lor.
Totodata au spus ca au mai primit reclamatii de la firme foarte asemanatoare (poate aceleasi persoane le conduc) si au rezolvat problemele acestora (chiar daca au achitat toata suma). Ma mira faptul ca acesti escroci (cum au fost numiti de personalul OPC), nu sunt in vizorul politiei pentru inselaciune si fals.
Buna ziua,
zilele trecute parintii mei au comandat de la o firma, niste produse, printr-un formular de comanda si acum s-au razgandit.
Contractul ce l-au semnat stipuleaza o clauza prin care cumparatorul se obliga sa plateasca o anumita suma de bani, daca se razgandeste. Este legala aceasta clauza?
Cam asa arata Foaia de comanda si Contractul semnat:

[ link extern ] /
[ link extern ] /
[ link extern ] /

Pe langa acestea a mai primit o chitanta pentru un avans de 50 ron. In contract la art. 3.2. se mentioneaza un avans de minim 100 ron (ei platind 50).
Alte neconcordante ce am sesizat ar fi ca in contract la art. 3.3. este mentionata data livrarii prestabilite in Anexa 1 (Foaia de comanda), unde nu se regaseste asa ceva cu o data fixa, ci data livrarii este comunicata telefonic de catre vanzator-conform art. 5, toate notificarile intre parti se fac prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire.
Alte nereguli ar mai fi descrierea succinta a produselor, fara un model, si o descriere a produsului amanuntita sau cel putina produsului care ei pretind ca il vand (BNM Saltea ar trebuie sa fie Saltea Magnetica Pulsanta-dupa cum este prezentata de ei).

Este legal acest contract? Sta in picioare in fata legii?


Edit: link-urile nu functionau.
Buna seara,
as dori o mana de ajutor in a afla cand se poate pensiona o persoana care are un stagiu de cotizare de 32 de ani, din care 10 ani in conditii deosebite (grupa a II-a), nascuta in septembrie 1958 de sex feminin, din zona cu poluare-Baia Mare.
Am cautat prin legi si nu am ajuns nici pe departe la un raspuns concret, in plus am inteles ca s-a dat o lege de cateva luni prin care persoanele s-ar putea pensiona anticipat fara penalizare in zonele cu poluare (Baia Mare, Copsa Mica, Zlatna, etc).
Persoana in cauza doreste sa se pensioneze anticipat, aveti unele recomandari ce ar trebui sa faca sau cum sa procedeze? (pensionare anticipata cu penalizare sau .. ?)

Multumesc pentru rabdarea cu care ajutati persoanele cu intrebari asemanatoare, ca sunt ...destule.
Buna seara,
doresc sa ma dumireasca cineva (daca poate) in legatura cu examenul de licenta sustinut in luna februarie. Brusc cu 4 zile inainte de inscriere am fost anuntat ca sustinerea licentei in luna februarie este ilegala, si chiar daca imi trec examenul cu brio licenta poate fi anulata si trebuie sa sustin examenul din nou.
Eu trebuie sa sustin examenul la alta universitate care desi dupa spusele conducerii universitatii mele, sustinerea ar fi ilegala dupa "ORDIN Nr. 3271 din 14 februarie 2012 privind metodologia-cadru de organizare a examenelor de finalizare a studiilor în învăţământul superior - examene de absolvire, licenţă, diplomă, selecţie, disertaţie" unde la articolul 10 alin. 1 scrie "(1) Examenele de finalizare a studiilor se pot organiza numai în două sesiuni pe
parcursul unui an universitar, în perioadele stabilite de senatul instituţiei
organizatoare. Absolvenţii promoţiilor anterioare se pot înscrie la examenele de
finalizare a studiilor în sesiunile programate pentru promoţia curentă." dar nu specifica luna, ori la universitatea cu care institutia unde am absolvit are protocol semnat pentru promotia 2012, sustine.
Inafara de cele de mai sus, secretariatul universitatii mele nu vor sa imi semneze "ceva" (nu am tinut minte exact ce anume) pentru ca ar fi ilegal. Ei imi dau foaia matricola, dar acel "ceva" nu pot pentru ca..din nou..e ilegal.
Ce pot face, cu ce sfaturi ma puteti ajuta? La inceputul saptamanii trebuie sa ma inscriu si nu as cheltui bani pe drum, taxa de examinare, daca situatia de mai sus e valabila.
Multumesc anticipat.
(Imi cer scuze daca am postat in alta categorie dar nu am gasit una mai apropiata de intrebarea mea)
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Multumesc pentru promptitudinea cu care am primit un raspuns.
Dupa cele mentionate de dvs, m-am gandit sa ii cer sa constate nulitatea C.I.M. si desfacerea acestuia din aceasta cauza, incepand de maine. Remuneratia am primit-o (cu cateva zile mai tarziu decat data prevazuta) azi. Procedez corect? Ar trebui sa mai fac ceva..? Mai am ceva obligatii fata de angajator in acest caz? Nu vreau sa imi produc nici mie, nici lui probleme, de nicio natura; ce ar avea el de gand (si ce ar putea) sa imi faca in temeiul legii..nu stiu.
Buna ziua,
apelez la cunostintele dvs din cauza ca nu stiu legea asa bine, si nu o pot interpreta.
Eu doresc sa imi dau demisia fara preaviz, din cauze pur subiective legate strict de seful meu. Am un contract pe perioada determinata (pana in 14 decembrie), eu lucrand in acest loc de munca de o luna de zile. Fiind o angajata pe foaie de boala, toate atributiile mi-au venit mie; cum nu am cum fizic posibil sa fac 2-3 lucruri in acelasi timp acest sef si-a facut un obicei sa imi aduca injurii, sa strige si sa imi arate nemultumirea fata de munca mea intr-un mod urat, jignitor. Astfel, nu mai vreau sa lucrez nici macar o zi, sa il las pe el sa faca toata treaba (des spunand ca el e in stare sa faca tot si sa nu imi mai deie bani, si mai bine stau acasa-ca de ce vin la lucru).
El m-a angajat cu contract pe perioada determinata, fara ca eu sa fac o cerere de angajare, sa aduc o adeverinta medicala ca sunt apt de lucru sau sa aduc o copie a ultimei forme de invatamant absolvite. Si se pare ca contractul e inregistrat la ITM cu numar de inregistrare si toate cele.
Ideea principala e ca nu mai vreau sa lucrez acolo, incepand de azi, iar nedumeririle mele sunt:
Cum m-a putut angaja fara cerere de angajare, adeverinta medicala si copie a diplomei ultimei scoli absolvite?
Se poate sa imi dai demisia fara preaviz (asta in cazul in care refuza el sa incetam colaborarea asa, de azi pe maine)?
Ce pot pati daca pur si simplu nu mai merg sa lucrez pana in data de 14 decembrie?

Pot atasa CIM daca e nevoie (cu toate datele de caracter personal sterse).

Va multumesc anticipat pentru ajutor si timpul de a citi "problema" mea.