avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Activitate ch52samuel

Activitate ch52samuel

Răspuns la discuția indemnizatie detinuti politic
Va mulțumesc pentru răspuns.Sunt beneficiar al D/L 118/1990 și de aceea am pus această întrebare.
Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti de când va intra in plata indemnizatia majorata de la 400 lei la 700 de lei pentru fiecare an de detentie.Am inteles ca aceasta lege,din cate am citit,a intrat in vigoare la 29 iulie 2019.Va multumesc.
Răspuns la discuția Decizia CCR 463/17.09.2014
Va multumesc pentru raspuns.Inteleg,asadar,ca daca Decizia CCR a fost publicata in Mon.Oficial din 25 septembrie,la pensia din aceasta luna(decembrie) ar trebui sa se cam dea sumele restante(01.01.2013 - 07.11.2013).Am inteles bine?
Cu stima
Buna ziua
Va rog să-mi raspundeti la o întrebare legata de asigurarea obligatorie a imobilului in care locuiesc.Aceasta casa mi-a rămas mie in urma decesului părinților mei.Ei au construit-o in 1960 intr-o zona a orașului care figura ca teren extravvolan si,de aceea cat au trăit,desi ei au construit-o n-au putut s-o intabuleze si astfel sa devina proprietari de drept pe casa pe care,ei,au construit-o.Ca urmare ,nici eu,ca mostenitor,nu sunt proprietar pe aceasta casa.Întrebarea mea este:Conform legii sunt obligat sa plătesc asigurarea obligatorie de 20 de euro pe an din moment ce,in caz de dezastru,eu nu am posibilitatea sa întocmesc un dosar pentru despagubire,dat fiind statutul acestui imobil?
Va mulțumesc.
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti,daca e posibil:Exista un termen pentru punerea in aplicare a deciziei CCR 463/17.09.2014,de catre casele de pensii?
Va multumesc
Buna ziua!
Legat de intrebarea mea cu privire la aplicarea indicelui de corectie,ma vad obligat sa revin si sa va rog sa ma ajutati sa inteleg un lucru.Asa dupa cum am relatat si in mesajul anterior eu am iesit la pensie pentru limita de varsta (initial) in 2011,cu un stagiu de cotizare de peste 43 de ani.Din anumite motive,care nu mi-au fost clarificate,nu am fost cuprins in acest program centralizat al CNNP de aplicare a indicelui de corectie asupra punctajului mediu anual din decizia de pensionare.Am facut,in urma cu mai bine de o luna,o cerere de rezolvare a situatiei,la casa locala de pensii.Cand am intrebat,insa,in ce stadiu de solutionare se afla cererea mea am ramas putin descumpanit de raspunsul pe care l-am primit,un raspuns laconic;"Dumneavoastra aveti lucrat ceva timp si in CAP(agricultura).As putea sa va dau o decizie,dar n-as vrea, totusi,sa v-o dau,iar Bucurestiul sa nu va puna in plata".
Intrebarea mea este:Faptul ca am lucrat foarte putin in fostul CAP ar putea constitui un impediment in aplicarea indicelui de corectie asupra punctajului mediu anual?
Va multumesc pentru raspuns si,va apreciez munca pe care o faceti.
Buna ziua!In 1978 mi-am construit casa, fara insa a avea forme legale pentru acea constructie.Pentru acest fapt am fost amendat cu 3000 de lei,iar plata am efectuat-o esalonat, in 10 rate.Datodita unor imprejurari nefericite am pierdut chitantele de plata a amenzii.Intrebarea mea este:In ce masura este posibil sa intru in posesia unor copii sau orice alt mijloc concret,palpabil prin care sa dovedesc faptul ca atunci am achitat plata amenzii.Va multumesc pentru ajutor!
Va multumesc pentru raspuns!Va rog totusi sa ma ajutati sa inteleg:Daca punctajul mediu anual din decizie este,de pilda,1,11349,iar legea,am inteles ca spune ca aplicarea indicelui de corectie se face o singura data,asupra punctajului mediu anual initial,care va fi valoarea punctajului mediu anual care va fi folosit in continuare la calcularea pensiei?
A doua intrebare,sa zicem ,tot concreta:Daca de pilda casa de pensii va incepe plata efectiva a pensiei recalculate cu indicele de corectie in luna martie,care este perioada de timp pentru care se va plati diferenta de bani ce rezulta din aceasta marire a pensiei?
Va multumesc mult!
Buna ziua!Am iesit la pensie pentru limita de varsta(initial) incepand cu data de 27 iunie 2011.Prin neaplicarea prevederilor art 170 din legea 263/2010 valoarea punctajului mediu anual a ramas neschimbat pana astazi,beneficiind de doua mariri ale pensiei prin marirea,doar,a valorii punctului de pensie.As vrea,daca este posibil,sa mi se explice cat mai simplu posibil,in ce masura voi beneficia de marirea punctajului anual prin aplicarea indicelui de corectie si,mai ales,care este mecanismul aplicarii acestui(acestor) indice de corectie.Sper ca m-am facut inteles si va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua!Va rog sa-mi spuneti daca perioada in care am fost arestat din motive politice este considerata ca fiind perioada asimilata stagiului de cotizare ,sau este considerata ca fiind vechime in munca.Intreb deoarece in calcularea cuantumului pensiei anticipate partiale vad ca acea perioada nu figureaza nicaieri,ori eu stiu ca in conformitate cu D-lege 118/1990 perioada respectiva trebuie considerata ca vechime in munca cu un spor de 6 luni pentru fiecare an de detentie.Va multumesc!