avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate CALIN74

Activitate CALIN74

Bună seara! Cum procedez dacă din greșeală am introdus numele și prenumele unei persoane și CNP-ul alteia, în calitate de angajați ca zilier, mai multe zile la rand! Merci
Merci! O zi buna!
Bună seara! Sunt în următoare situatie:
- în acest an mi-a aparut pt. prima oara de achitat la primărie o amenda pt. lipsa rovigneta în valoare de 275lei
-interesindu-ma am aflat ca în anul 2015 am circulat cu autoturismul propriu pe un drum european fără a deține rovigneta
- mai exista apoi o înștiințare de plata din 2015 care mi-a fost lăsată în cutia postala în prezenta unui martor( acolo apare doar un nume și prenume și o semnătura fără alte date de identificare)
Un sfat se poate?

Merci

ynocentta a scris:

Daca nu aveti aparate individuale contorizat agent termic este mai dificial
Puteti negocia cu asociata de proprietari sa dispuna sigilarea caloriferelor

As dori să știu cum pot reduce cheltuielile cu întreținerea (căldură în cazul meu) la un apartament unde nu locuiesc deloc!
Menționez că la blocul nostru sunt doar contoare generale la subsol pt.toata scara!


CALIN74 a scris:

Săptămâna trecută am primit o înștiințare de plată pt. circulația cu auto fara rovinieta in
27 februarie 2020 iar procesul verbal de contravenție e întocmit în 19.05.2020! E in conformitate cu legislația?

Săptămâna trecută am primit o înștiințare de plată pt. circulația cu auto fara rovinieta in
27 februarie 2019! E in conformitate cu legislația?
Dacă socrul meu care e pensionar de vîrstă vine la mine (La fiica lui de fapt)
si ma ajută la diverse lucrări în gospodăria mea( zidit,curățat curtea ,reparații,sa) e considerat muncă la negru si astfel putem fi amendați amîndoi?
Răspuns la discuția Lucrare cu pensionar de boala?
Merci! O zi bună!

Cornel Vasile a scris:

Pensionarul de gradul II de invaliditate nu poate cumula pensia cu salariul.

Răspuns la discuția Lucrare cu pensionar de boala?
Da

Cornel Vasile a scris:

Ce inseamna grupa a 2? Este pensionar de gradul II de invaliditate?