avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 396 soluții astăzi
Forum Activitate mihabucur76

Activitate mihabucur76

Nu stiu daca am procedat corect luna asta cu procentul de 25% spor de noapte.Am sters suma veche trecuta in lei si am adaugat la toti in procente, 25% , iar la data care produce efecte am trecut 15.12.2011 cand am facut statul de plata, este corect?
Iar orele suplimentare daca nu sunt permanente, adica nu sunt in fiecare luna, se mai trec in revisal?
lipo a scris:

@Mihabucur76: Cum 1 si 2 ianuarie nu sunt zile lucratoare, 3 ianuarie devine "ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora".

@ela david: cum contract colectiv de munca unic la nivel de tara nu mai exista, ar trebui sa cautati CCM la nivel de ramura de activitate aplicabil societatii dvs. Si acolo veti afla daca aplicati sau nu coeficienti.


Nu sunt zile lucratoare, stiu asta, deci nu se pot face nici angajari nici plecari cu 1 sau 2 ianuarie, dar in revisal la data care produce efecte la majorarea salariului trecem 1.01.2012?
Avem CCM la nivel de unitate, daca am indicii vechi de salarizare, de ex 1.2 pt calificati ii aplic pe acestia la sal de 700?

freeelis a scris:

Citarea eronata a textului de lege poate induce in eroare pe multi dintre noi ... art.4 alin.2 din Hg nr.500/2011 prevede:
Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)—g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.

Prin urmare, intrarea in vigoare a HG nr.1225/2011 fac incidente prevederile tezei a doua din acest text de lege si nu prima teza ... asadar, modificarile se transmit pana la data de 03.01.2011, inclusiv.


Dl freeelis, ma tem ca nu am inteles, banuiesc ca a-ti vrut sa spuneti 03.01.2012 si nu 2011, dar HG 1225 a aparut in MO pe 27.12.2011 cu intrare in vigoare de la 01.01.2012....nu inteleg de unde vine data 03.01??

ela david a scris:

mihabucur76 a scris:

[
Iar cu privire la coeficienti.....


[ link extern ]


Pai din cate am vazut pt calificati este coeficentul 1.1, asta inseamna 700x1.1= 770, eu la toti calificatii am 804 pe( vechiul sal 670 am avut aplicat vechiul coeficentul 1.2), in loc sa creasca, scade???ce fac cu acestia din urma, calificatii?
tudorvaleriu a scris:

mihaibucur76:

1. Cand aveti o decizie colectiva faceti copii dupa ele pentru fiecare salariat si o puneti la dosarul personal.

2. - HG 500/2011 spune ca "orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)—g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Codul muncii".
- Adica sa nu depasiti 19 zile de la data acordarii salariului nou.

3. - Banuiesc ca va referiti la coeficientii de ierarhizare a salariilor.
- Daca ei sunt prevazuti intr-un CCM aplicabil unitatii dvs. sau in Regulamentul intern atuncii ii aplicati la noul salariu minim.


Multumesc f mult pt raspuns, imi este f clar pt pct 1, la pct 2 vreau sa va intreb daca avem 19 zile lucratoare de la 1 Ian 2012 de cand intra in vigoare hotararea sa emitem decizia si sa transmitem in revisal?
Iar cu privire la coeficienti..avem CCM la unitate, nu stiu sa va zic sigur daca sunt sau nu prevazuti acesti coeficienti, dar pana acum am mers pe cei vechi, am aplicat 1.2 la 670 pt calificati, in caz ca sunt prevazuti acesti coeficienti, va trebui sa fac decizie de modificare si pt acestia?se fac decizii separate sau una singura care ii cuprinde atat pe calificati cat si pe cei necalificati?
Eu sincer as face decizie colectiva, pt ca am f multi salariati, dar va trebui sa pun la fiecare dosar de personal al salariatului cate o copie din aceasta decizie sau cum procedez pt ca nu am mai facut pana acum decizii colective, am mers pe acte aditionale sau decizii individuale.Am vazut ca a fost publicata in MO pe 27.12.2011, in cate zile facem decizia si transmitem in revisal?
Si cu coeficientii cum procedem, nu am vazut sa mentioneze nimic de acest lucru, raman la fel?
da, eu l-am introdus odata cu angajarea, dar fiind un spor fix de 25% si pt ca acesta nu se schimba, nu am ce sa modific lunar referitor la spor, le introduc in procente la angajare si asta este tot, corect?
eu trec la la angajare pe contract sporul de 25%, spor de noapte, in momentul cand introduc si in revisal angajarea tr sa adaug si sporul de noapte tot atunci sau cand fac statul de plata?Luna trecuta am introdus valoarea sporului cand am facut statul de plata pt ca nu era posibilitatea trecerii in procente, dar ma gandesc ca acum putem trece direct sporul cand facem angajare in revisal, este corect?
in noul revisal cum procedem cu sporul de noapte??eu luna trecuta am trecut la fiecare valoarea sporului, luna acesta as vrea sa trec la fiecare in procente 25% si sa nu mai trec valoarea pt a nu fii nevoita sa modific in fiecare luna, oricum este un spor fix.As proceda corect daca bifez casuta Procentual si modific suma de luna trecuta cu 25%?
B_Carmen a scris:

mihabucur76 a scris:



Carmen, sa-mi spui si mie te rog daca ai reusit pana la urma sa rezolvi prin corectarea datei din calculator si cum anume ai modificat.
Multumesc.



Am rezolvat-o, dar nu stiu cat de mult ajuta pentru viitor. Am intrat din nou pe contractul buclucas si i-am dat o 'corectie' dar nu am modificat nimic in el. am trecut data consemnarii aceeasi care era inainte si am retransmis revisalul. A mers acum. E o solutie 'de criza' si le voi scrie celor de la teamnet.


dar nu iti va aparea contractul transmis de 2 ori, mie de asta imi este teama, plus ca la mine nu mi-a dat eroare doar la unul, am mai multe cim-uri cu aceasta eroare.si cum ai trecut data la consemnare zi, luna, an sau luna zi an?