avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate liliana_cl

Activitate liliana_cl

va multumim din suflet, ea era mai nelinistita ca mine dar si eu am luat aceasi stare din motiv ca nu te poti juca de-a judecatoria, deoarece in acea citatie scrie ca trebuie sa trimita copia certificatului de nastere al copilului si ca reclamantul este arestat ptr fond recunoastere paternitate, si sa nu uitam ca prietenii la nevoie se cunosc
v-as multumi din sufelt daca ne ajutati in mare spus cum sa formulam intampinarea, prin urmare sa va relatez exact plangerea facuta de individ: sumsemnatul...fiul lui...nascut la...in prezent detinut in penitenciarul ...condamnat la 4 ani si 10 luni, inaintez prezenta plangere catre judecatoria....cu rugamintea de a da curs prin a-mi crea posibilitatea de a-mi recunoaste copilul prin procedura paternitatii.Mentionez ca am convetuit in concubinaj cu numita ....din ...din aceasta relatie a rezultat un copil pe care ni l-am dorit amandoi insa ulterior eu am fost condamnat. Va rog sa dispuneti atat cat va permite legea prin a ma sprijini in procedura de paternitate. In speranta ca plangerea mea va fi analizata intr-un timp scurt.
Dar parata este casatorita si la 10 ani de la casatorie a rezultat un copi, acest copil poarta numele tatalui.
Acest individ nu mentioneaza nici un an relativ macar in perioada concubinajului sau al presupusului copil, si specifica numele de fata al mamei copilului, ceea ce reiese ca se refera la perioada dinaintea casatoriei, dar nu mai exista alt copil si nici nu cunoaste pe acest ins nici macar dupa nume.
Va multumim
va multumesc ptr raspunsuri, dar dupa cum vedeti sunt doua raspunsuri diferite unul in care dupa cum am sfatuit-o si eu sa trimita intampinare prin posta si celalat raspuns sa nu faca nimic, cum e mai bine sa trimita intampinare sau nu?
imi poate da un raspuns concret in ceea ce priveste o situatie care depaseste bunul simt al omului si anume:am o prietena care a fost citata intr-un proces in solutionarea unui test de paternitate cu un anumit domn pe care nu il cunoaste, dar el sustine ca au un copil impreuna in urma unui concubinaj inexistent pentru ea. Cum este posibil ca instanta sa citeze o persoana, dand crezare oricarei persoane care poate da adresa si nume la intamplare si cum se poate solutiona aceasta incurcatura care s-a creat. Cum poate parata sa se apere in acest proces la un tribunal din alta localitate? si de acest proces in care nu se simte implicata in nici un fel pentru ca nu cunoaste nici numele reclamantului? si nu are nici un copil ilegitim deoarece reclamantul pomeneste numele de fata al paratei si nu specifica nici o data a concubinajului sau nasterea copilului, despre care cere test de paternitate el fiind in cu totul alt oras in penitenciar si fiind nascut in cu totul alt judet, acestea fiind declarate de el in plangerea facuta la tribunal. VA MULTUMESC
si cum ramane cu art.260 cod penal, marturie mincinoasa , inscrisuri false?
sau art.183 cod procedula civila unde instanta poate suspenda judecata, inainta inscrisul procurorului, se face un cu proces-verbal sau aducerea inculpatului ca martor de urgenta la interogatoriu?
Răspuns la discuția pensie alimentara
in primul rand cum puteti spune ca ati fost obligat sa platiti pensie 25%,obligat sa oferiti copilului dvs strictul necesar, stiti nevoile copilului? probabil ca le stiti pe ale dvs, si tatal adevarat e tatal care creste acest copil, acuma culmea daca are un tata adevarat dvs vreti sa va fofilati sa platiti, chiar nu va e rusine? e copilul dvs, nu il iubiti? e sange din sangele dvs, cum e cu putinta sa gandeasca un asa zisul tata asa ceva, sunte-ti un exemplu, dar negativ pentru societate
nu va judec eu, imi cer iertare, dar nu e drept, ce sa mai asteptam de la straini?
Răspuns la discuția pensie alimentara
ma scuzati ca insint pe aceasta tema dar tot nelamurita sunt, daca nu va suparati si imi puteti explica, si anume: tatal privatizat nu a vrut sa platieasca pensie de intretinere 6 ani si acum sunt in posesia bilantului in care arata existenta dividentelor iar dansul vine cu o suma, dar intrebarea mea este : daca accept suma nu mai am deaface cu dividentele nu? spun asta pentru ca acest tata nu ar face niciodata o oferta daca nu ar avea de pierdut pe alta parte
va multumesc
buna ziua
cod penal 206 nu este pentru marturie mincinoasa?
o intrebare va rog: in procesul minor ...pensie alimentara? care este diferenta din procesnt 25% si suma oferita de tata
mentionez ca tatal este privatizat si nu vrea sa imparta dividentele deaccea ofera o suma
intrebarea este daca accept suma cred ca nu voi mai avea drept la dividente nu?
va multumesc
Răspuns la discuția pensie alimentara
ca sa va spun ce inseamna pretentii din punctul meu de vedere
daca se pot numi pretentii...faptul ca pot fi deranjata la orice ora din zi sau noapte, sa spuna ca vine sa o vada si nu vine si tacere o saptamana, dupa care iar apare sau dispare cand doreste domnul, ca de isi permite....iar ca sa stiti din punctul meu de vedere a beneficiat de prezenta ei de cate ori a dorit inimioara lui de tata chiar daca nu a platit nimic....intriga mea a fost acest program ravasit
Răspuns la discuția pensie alimentara
intrebarea mea de fapt se referea la faptul ca : nu imi pot permite sa stau toata viata sa il urmaresc daca venitul lui creste sau scade, ma gandeam ca procentul v-a rezolva problema asta si ca acest procent va fi in functie de crestere sau micsorare fara a mai face prea multe demersuri si ca lunar e acolo stabilit si atat