avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 202 soluții astăzi
Forum Activitate damici

Activitate damici

Unde se obtine licenta si unde se plateste pentru radio online?
UCMR-ADA, O.R.D.A., CREDIDAM, U.P.F.R.....
Răspuns la discuția Carte de identitate
- La depunerea actelor am solicitat sa nu mi se retina C,I el fiind inca valabil.
-Dupa ce am ajuns inapoi in Belgia l-am trimis prin posta imputernicitului meu.
-In Belgia detin CI de rezident.valabil numai pe teritoriul belgian
-Nu inteleg de ce trebuie sa stau sechestrat la domiciliu.!!!!!....Adresa de pe actualul CI fiind aceiasi( in acest caz stiu ca nu este nevoie de certificat de mostenitor)


Buna ziua
Va rog, as dori sa ma sfatuiti in legatura cu urmatoarea problema:
Muncesc in Belgia si luna trecuta am fost o saptamana acasa , special pentru a-mi reinnoii cartea de identitate,aceasta avand termen de expirare pe 20.01.2014.
Am depus toate documentele necesare reinoirii CI. Datorita faptului ca succesiunea nu a fost facuta(parinti decedati),s-a efectuat ancheta la domiciliu de catre sectorist, dar dupa plecarea mea inapoi la servici in Belgia.
In raport s-a specificat ca lucrez in Belgia, ca nu am fost gasit la domiciliu, ca nu locuiesc efectiv la domiciliu cu toate ca prin declaratia vecinilor rezulta ca sunt propietarul apartamentului si ca am fost vazut acasa, si ca am serviciul in strainatate.
Dupa o luna si jumatate imputernicitul a fost la evidenta populatiei sa ridice CI dar a primit doar raspuns negativ ca nu poate fi reinoita Cartea de Identitate pe motivul absurd ca nu locuiesc efectiv la domiciliu. ( motiv invocat de directorul Biroului de Evidenta a Populatiei) Imputernicitul meu a intrebat ce trebuie facut pentru a obtine noul CI primind raspuns ca trebuie sa locuiesc efectiv acolo. !!!!!
Ma aflu in situatia neplacuta de a nu avea nici un act de identitate asupra mea fiind in strainatate.
Mentinez ca am specificat in mod expres la depunera documentelor necesare pt reinoirea CI , ca muncesc in Belgia.
Care ar fi solutia sa-mi reinoiesc CI?
Multumesc.
as dori macar o parere legat de intrebarea mea. n-as vrea sa fac un drum in romania doar ca sa mi se spuna ca nu se poate.
multumesc.
nu, nu am intrebat. cand am sa intreb vreau sa fiu pregatit.:) deocamdata sunt in Belgia.
Am o masina cumparata cu ajutorul unui credit auto de la BT la care inca platesc rate. De cava vreme sunt in Belgia iar legea ma obliga so inmatriculez aici.
Se stie ca la credit auto masina e pusa gaj fara deposedare deci nu poate fi vanduta, cartea de identitate a masinii fiind in posesia bancii.
Deci intrebarea este daca banca imi permite sa imi inmatriculez masina in Belgia?
e normal ca executorul sa-ti spuna sa platesti creditul restant intr-un cont specificat de el, altul decat cel in care iti plateai ratele?
Cum reclamam angajatorii ca nu respecta drepturile angajatilor?..si ce sanse avem ca sa fie sanctionati?
Răspuns la discuția Amenda radar Spania
Multumesc pentru raspuns!
Exista o singura persoana care stie datele mele, dar din cate stiu eu nu are o masina ca cea din fotografia radar. In rest nu stiu de unde au datele mele. Habar nu am.
Ce se intampla daca nu fac nici-un demers?Se inregistreaza la fisc aici in Ro?Voi avea probleme?
Multumesc pentru raspuns!
Am primit o amenda radar(300euro) din Spania in conditiile in care eu nu am codus niciodata in aceasta tara.Mai mult de atat, la data in care care a fost facuta fotografia radar nici macar nu eram in Spania(05.12.2010)Am fost in Spania o singura data intre 19.12.2009-07.01.2010.
Ce trebuie sa fac si la ce sa ma astept?:help: