avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate sorinna87

Activitate sorinna87

Răspuns la discuția Rate carduri neplatite
Daca in urma cererii mele banca nu imi poate oferii o solutie "omeneasca" pot sa i dau in judecata ? Ce sanse am? Nu doresc sa ajung la tribunal ..mai ales cu banca . In situatia in care nu am loc de munca ..dar totusi sunt dispusa 100% sa colaborez cu banca ..in limitele normale .Mi se pare absurd sa se ajunga la sechestru pe bunuri in situatia in care eu sunt dispusa sa achit lunar pana la ultimul banut. Doar pentru ca banca nu vrea decat varianta de plata totala sau 6 luni cu rata de 1200 lei..Nu stiu , poate gresesc dar mie mi se pare ca banca pur si simplu ma strange cu usa fara sa fie nevoie. Sa nu mai vorbim de faptul ca eu platesc penalizari zi de zi ...in conditiile in care daca merg la casieria bancii sa platesc mi se refuza banii. Multumesc .
Răspuns la discuția Rate carduri neplatite
Daca fac o cerere scrisa banca poate sa ma execute silit pana nu mi raspunde in scris la cererea facuta ? Exista un termen limita pentru o astfel de cerere? Multumesc .
Răspuns la discuția Rate carduri neplatite
Cum pot face o cerere cu numar de inregistrare? Daca trimit un fax la banca cu cererea este bine?
Răspuns la discuția Rate carduri neplatite
Cu siguranta ca nu o sa recunoasca ! Dar daca aduc martori ? Voi face si o cerere scrisa cu numar de inregistrare. Dar de unde poate banca sa afle ca am intrat eu in posesia unei case?
Răspuns la discuția Rate carduri neplatite
DA !!!! Am cerut sa platesc si nu am fost lasata . Mi au spus ca nu se poate pt ca a fost blocat contul si trebuie sa platesc toata suma ( 8000 de lei ) sau sa facem alt contract pe 6 luni cu suma de 1200 de lei pe luna.Daca imi permiteau sa platesc la casieria bancii pana acum era achitat creditul !
Răspuns la discuția Rate carduri neplatite
In situati asta in care banca refuza o varianta "omeneasca" de solutionare pot sa i dau eu in judecata pe ei? In momentul de fata banca efectiv imi pune "bete in roate" si ma impiedica sa platesc datoria prin faptul ca mi-a blocat cardurile si imi cere o suma pe care nu mi o permit.
Buna ziua .
Am niste rate la o anumita banca pe care nu le am mai platit de 2 ani de cand am ramas fara loc de munca. Nu am avut nici un fel de probleme cu banca , mi am platit ratele la timp etc. Am fost plecata din tara o perioada in cautarea unui loc de munca insa fara rezultate.Am revenit in tara si am fost de buna voie la banca pentru o discutie in speranta ca pot ajunge la o intelegere. Cardurile momentan sunt blocate si nu pot sa platesc nici daca vreau. Solutia bancii a fost sa achit toata suma ( in jur de 8000 lei) .Am insistat ca nu am cum sa platesc o asemenea suma si singura varianta a fost un total de 6 rate in valoare de 1200 lei fiecare. Nu mi am permis si asta a fost. Acum la un an de zile de la discutia avuta cu banca am primit o vizita de la niste reprezentati ai bancii cu aceeas varianta de 6 rate pe luna si cu amenintarea ca daca nu platesc ma vor da in judecata . Intrebarile mele sunt : Care este suma maxima de plata la care ma poate obliga banca in cazul in care ajungem la tribunal. In conditiile in care nu lucrez si nu am nici o alta sursa de venit ? Poate sta in favoarea mea faptul ca am incercat sa rezolv de buna voie pe cale amiabila problema ? Eu am cerut bancii sa mi permita sa platesc toata suma .dar in rate de minim 100 de lei. Asa cum faceam inainte sa raman fara loc de munca ... Aveam rata 80 de lei plateam 100 , sau 200 , sau 400 in funtie de cum imi permiteam. Oare in cazul asta nu este banca de rea credinta? Si inca o intrebare destul de importanta ..Urmeaza sa intru in posesia unei case ( bunicul imi face vanzare-cumparare ) Poate banca sa puna sechestru pe aceasta casa?
Multumesc !
Buna seara, imi cer scuze daca am postat in categoria gresita.
Am cateva intrebari la care v-as fii foarte recunoscatoare daca mi-ati raspunde.Locuiesc pe o strada din Bucuresti in sectorul 5 .Pe aceasta strada este o cladire abandonata in care , de ceva timp isi fac veacul oameni ai strazi , prostituate ,si consumatori de droguri.Cladirea a functionat ca si dispensar ,pana acum cativa ani cand a fost lasata la "mila" hotilor .Suntem ingrijorati deoarece pe strada noastra au inceput sa se "plimbe" tot felul de oameni dubiosi.Masini luxoase parcate in fata cladirii, pesti , prostituate, dealeri si consumatori .In fiecare seara se aud scandaluri si certuri pe strada pana la 5 -6 dimineata.Politia daca vine ..sta de vorba cu ei si apoi pleaca.As dorii sa va intreb ce putem face o mana de oameni in aceasta situatie?..Cum putem afla in propietatea cui se afla cladirea si cum putem sa-l facem pe propietar sa ridice un gard ? Sau ce putem face in aceasta situatie?Daca este in propietatea primariei nu este obligata sa ridice un gard? Nu vrem sa locuim si sa ne crestem copiii intr-un astfel de mediu.Nu vrem sa iasa la joaca si sa vada cum anumite persoane isi injecteaza in vene ..... Va multumesc .
Dar in situatia in care se face contract de vanzare cumparare normal ..fara clauza?
Buna ziua,
Revin cu niste actualizari.
Am depus contestatie in instanta impotriva procesului verbal de contraventie in termenul prevazut de lege si mi-am recuperat permisul de conducere pana la sentinta.
Au fost trei termene de judecata la care din partea politie nu s-a prezentat nimeni si nici nu au fost depuse dovezi la dosar.Din partea mea sunt declaratile a doi martori care sustin ca agentul de politie nu mi a permis sa citesc procesul verbal si nici sa adaug la rubrica alte mentiuni punctul meu de vedere.In aceste conditii am sanse sa castig procesul ? Si daca daca voi castiga procesul ..cu sentinta data de la judecatorie pot sa merg mai departe si sa dau in judecata politia romana sau agentul ( nu stiu daca am voie sa dau in judecata agentul de politie ) pentru despagubiri? ( am fost nevoita sa stau fara permis 10 zile din momentul in care a expirat perioada de valabilitate pana am primit copia pv acasa )

Multumesc.