avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate Alexia2011

Activitate Alexia2011

Intelesesem ca se poate face si o declaratie a noului propietar din care sa rezulte suma cu acre am contribuit la avans. dar pt asta ar trebui sa platesc si o taxa de 0,25 % din valoarea apartamentului.
Buna ziua,
Imi puteti spune a rog daca se pot trece 2 propietari la cumpararea unui imobil cu credit prima casa? Creditul figureaza pe numele unei singure persoane, insa avansul si ratele le vor plati ambele persoane.
Cum se poate proceda sa apara ambele nume in acte?
Multumesc
Buna ziua,

Am nevoie de un sfat din partea unui avocat pt problema de mai jos :
Am avut un accident de masina acum mai bine de un an. A fost din cauza unei schimbari de banda, neregulamentara (pe linie continua, inainte de trecere de pietoni), dar Politia a hotarat ca eu sunt vinovat, nu persoana care a schimbat banda. Am contestat procesul verbal si am castigat anularea acestuia prin hotarare judecatoreasca, devenita ulterior definitiva si irevocabila. Apoi am incercat, in calitate de persoana fizica, sa mi se repare daunele, dar am intampinat urmatoarea problema: asigurarea trecuta in declaratia de la Politie nu figura in baza de date. Am cerut raspuns si din partea Sediului central al asiguratorului pentru a verifica existenta politei dar am fost amanat si in cele din urma nu am obtinut nici un raspuns.
Apoi am cerut Procuraturii sa investigheze acest lucru si am primit raspuns ca aceasta polita nu exista. Am dat-o in judecata pe acea persoana pentru a cere despagubiri si am procesul saptamana viitoare. Sunt sanse sa castig procesul?
multumesc