avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters201854

Activitate ContSters201854

Buna seara,

am incheiat anul trecut o polita de asigurare a locuintei cu Asiguratorul X.
Mentionez ca polita nu este una optionala ci este vorba de o polita obligatorie, ceruta de banca de la care am contractat creditul imobiliar.
Am sunat acum la Asigurator pt reinnoirea politei, si am aflat ca am de platit dublu fata de anul trecut, deoarece, spun ei, sunt asigurata in plus in caz de:
RISCURI ADIŢIONALE (Boom sonic, Cheltuieli de cazare provizorie la altă locaţie şi Anularea plecării în călătorie);
Pe mine nu ma intereseaza sa fiu asigurata in caz de BOOM SONIC si asa mai departe.
eu vreau sa semnez polita dar fara RISCURILE de mai sus asigurate si cu acelasi cost ca anul trecut.
este legal posibil? Asiguratorul spune ca nu.
multumesc!
Răspuns la discuția SOMAJ - PRIMA DE INSTALARE
Multumesc!
Buna seara,

din experienta personala si din experienta altora.....trebuie pur si simplu sa ignorati acea notificare de plata!!!!!
Buna seara,

Am o cunostinta care a fost beneficiarul primei de instalare care se acorda celor care isi schimba domiciliul odata cu locul de munca.
In ultima luna de somaj, i s-a oferit un loc de munca in alt judet, l-a acceptat dar dupa o luna, din cauza reducerii activitatii societatii, conducerea a decis desfiintarea postului. Precizez ca nu a fost o concediere colectiva, el fiind singurul angajat concediat. Cred ca este vorba de art 65 (1).
In aceasta situatie, are obligatia de a restitui suma de bani primita de la somaj?

Multumesc!
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Eu am incercat la cei de mai sus de care spuneti dar doar trimitandu-le un email acum cateva saptamani la care nu am primit raspuns, normal.....
Le voi face o vizita personal.

Va multumesc foarte mult pentru raspuns!

Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Sunt din Bucuresti, sector 3.
Imi puteti spune va rog unde mai exact pot face aceasta sesizare?
Dupa ce a implinit copilul cei doi ani, ar fi trebuit sa depun inca un dosar pt primirea alocatie de 42 ron? Pt ca nu am depus niciun dosar in acest sens.
Multumesc!
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Buna ziua,
va spuneam intr-un post de mai sus, ca:

Subiect: indemnizatie crestere copil
Buna ziua,

daca copilul meu pe 3 iunie 2012 a facut 2 ani, este corect sa mai primesc indemnizatie si alocatie pt luna iunie?
Pt ca eu am primit, suma integrala si ma intreb daca or sa ma puna sa restitui banii......

Asa cum mi-ati spus dvs, ar fi trebuit in luna iulie sa primesc bani pt cele 3 zile din luna iunie dar nu am primit niciun ban in cont.
Nici diferenta pt cele 3 zile dar nici alocatia de 40 ron.
Stiti cuiva unde pot face o sesizare in acest sens?
Răspuns la discuția Somaj dupa CCC
Buna seara,
va rog mult sa imi spuneti in cazul meu, concret, care este perioada pe care trebuie sa o treaca pe adeverinta tip somaj pt ca persoana care se ocupa la firma, nu stie daca trebuie sa treaca si postnatalul si prenatalul la cele 12 luni sau nu.

01.11. 2006 semnez contract de munca cu firma
16 aprilie 2010 - intru in prenatal
03 august 2010 - se naste copilul
16.04.2010 - 19.08.2010 - am beneficiat de indemnizatie de maternitate
20 august 2010 - incepe concediul pt crestere si ingrijire copil si se suspenda contractul de munca
04.06.2012 - incep activitatea la firma si primesc preaviz concediere
04.07.2012 - decizie incetare contract de munca

Multumesc!
Răspuns la discuția Somaj dupa CCC
Buna ziua din nou,
am fost concediata, ultima zi de preaviz a fost 3 iulie 2012. incepand cu 4 iulie sunt somera, urmand sa imi depun dosarul in acest sens cat mai curand.
Dar una din firmele la care am lucrat inainte de CCC imi spune ca nu imi poate
elibera adeverinta tip somaj acum din pricina celor 2 zile din luna iulie.
Sustine ca , citez:
"Am primit, m-am uitat peste adeverinta si inca nu stiu sigur cum sa o completez. Adica trebuie date din ultimele 12luni de la data incetarii contractului de munca; adica ar fi si luna Iulie, ca ai o zi si din Iulie...Dar inchiderea lui iulie o fac pe 1august celmai devreme..."
Cum ar trebui sa procedez ca nu pot astepta pana in august sa depun dosarul la somaj!
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Multumesc!