avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Buna ziua,

daca copilul meu pe 3 iunie 2012 a facut 2 ani, este corect sa mai primesc indemnizatie si alocatie pt luna iunie?
Pt ca eu am primit, suma integrala si ma intreb daca or sa ma puna sa restitui banii......
Cel mai recent răspuns: ContSters201854 , utilizator 07:23, 12 August 2012
Art.16 din OUG 111 DIN 2010
1)Plata indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin. (1) şi art. 9 alin. (5) şi (6) încetează cu ziua următoare celei în care:
a)copilul a împlinit vârsta de un an sau, după caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
1. Indemnizatia pentru CCC se plateste pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani.

2. - In luna iunie ati primit indemnizatia pentru luna mai.
- In luna iulie veti primi indemnizatia pentru perioada 1-3 iunie (3 zile).
Ultima modificare: Vineri, 22 Iunie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc!
Buna ziua,
va spuneam intr-un post de mai sus, ca:

Subiect: indemnizatie crestere copil
Buna ziua,

daca copilul meu pe 3 iunie 2012 a facut 2 ani, este corect sa mai primesc indemnizatie si alocatie pt luna iunie?
Pt ca eu am primit, suma integrala si ma intreb daca or sa ma puna sa restitui banii......

Asa cum mi-ati spus dvs, ar fi trebuit in luna iulie sa primesc bani pt cele 3 zile din luna iunie dar nu am primit niciun ban in cont.
Nici diferenta pt cele 3 zile dar nici alocatia de 40 ron.
Stiti cuiva unde pot face o sesizare in acest sens?
Faceti o sesizare la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala, cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC si alocatia de stat pentru copii.

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil - termen de acordare costi58 costi58 Buna ziua, Vreau sa stiu daca e stipulat undeva in lege termenul de acordarea a indemnizatiei si virare a banilor. Mai exact, daca o persoana depune ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil -2 ani ANAPANTELICA ANAPANTELICA Nepoata mea locuieste in sectorul 2,doresc sa ii pregatesc dosarul pentru a beneficia de indemnizatia legala -crestere copil Daca puteti sa ma ajutati cu ... (vezi toată discuția)
Contestarea unei decizii care constituie titlu executoriu 1603 1603 In luna septembrie 2008 am intrerupt CICC si am revenit la serviciu. Conform legii am dus D.G.A.S.P.C. - sector 3 Bucuresti o adeverinta prin care se certifica ... (vezi toată discuția)