avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate CRISTY40

Activitate CRISTY40

Răspuns la discuția Nelamurire!
Buna, am prezentat la inceputul lunii Ianuarie speta de mai sus si nu am primit nici un raspuns.
Tare as vrea sa fiu contactat de un consultant juridic in privat contra cost!
Va multumesc.
Discuție Nelamurire!
In luna Noiembrie 2016 am acrosat un squar complet nesemnalizat pe DN1 cu un Mercedes Sprinter proprietate personala, caruia i-am strambat sasiul care nu a mai putut fi indreptat, iar masina am dus-o direct la REMAT!
Tin sa precizez ca pe portiunea de drum respectiva se executau lucrari (canalizare si aductiune de apa) pe banda 1 iar circulatia era dirijata si semnalizata pe banda 2, mai putin squarul care era pe axul drumului, si era complet nesemnalizat!
Am deschis proces la judecatoria din localitatea unde s-a produs incidentul contra CNAIR la sfarsitul anului 2016.
In intampinarea depusa de catre CNAIR in proces, acestia au precizat si au prezentat dovezi (procese verbale) ca responsabilitatea apartine in totalitate firmei constructoare si ca vor depune cerere de chemare in garantie a firmei constructoare, care nu au mai depus-o niciodata!
La judecatorie am avut castig de cauza, instanta a decis ca, CNAIR are calitate procesuala pasiva si responsabilitatea ii apartine in totalitate, avand in vedere ca, CNAIR este responsabilul juridic a drumului, iar firma constructoare este in subordinea lor!
CNAIR a facut recurs la Tribunalul din localitate, unde cu totul surprinzator pentru mine si pentru avocatul meu, instanta desi nu m-a gasit vinovat pe mine pentru incident, a considerat ca firma construcoare este vinovata, conform proceselor verbale incheiate intre CNAIR SI firma constructoare! Daca CNAIR depunea cerere de de chemare in garantie a firmei constructoare, foarte probabil ca instanta ii considera pe acestia vinovati, atata vreme cat in decizie au mentionat ca, CNAIR nu are calitate procesuala pasiva si nici pe mine nu m-au considerat vinovat!
Cu concursul avocatului meu am facut recurs la Curtea de Apel, solicitand ca dosarul sa fie retrimis la Tribunal pentru rejudecare, avocatul meu considerand ca decizia Tribunalului este o decizie ilegala!
Curtea de Apel nu a dat curs cererii noastre, drept urmare sentinta Tribunalului a ramas definitiva!
Tin sa precizez ca intre timp am mai consultat 3 avocati..si cu avocatul meu 4, iar parerile sunt impartite, adica 2 avocati considera ca CNAIR este vinovata si 2 considera ca firma constructoare este vinovata!
Recunosc ca marea mea greseala a fost ca nu am chemat eu in instanta si firma constructoare, dar cum si avocatul meu a considerat ca paznicul juridic (CNAIR) poarta responsabilitatea, avand in vedere ca acel squar nu mai era semnalizat deloc de cel putin un an si unde s-au petrecut multe accidente!
M-as bucura daca mi-ar putea spune cineva din alte experiente de acest tip, cine este vinovatul, chiar daca multe legi de la noi sunt interpretabile!
Sunt dispus sa platesc in privat o consultatie juridica, asa cum le-am platit si pe celelalte 3 oriunde in tara, daca cineva a mai avut experiente de acest gen!
Va multumesc anticipat.
Discuție Cazier fiscal
In luna Mai 2009 am fost inregistrat cu cazier fiscal pe o perioada de 5 ani pentru nedepunerea bilantului anual (eu fiind plecat la munca in strainatate iar societatea nu avea nici un fel de activitate).
Din ce m-am documentat eu tot de pe net, am inteles ca dupa o perioada de 5 ani mi se sterge automat cazierul fiscal conf pct. c. din ordonanta 75/30-08-2001 reactulizata si republicata.
In data de 12 Iunie anul curent aceasta societate a fost radiata prin decizie judecatoreasca si organele fiscale care mi-au intocmit cazierul fiscal mi-au spus ca mai am inca un an cazier fiscal incepand cu data radierii societatii conf. pct h. din aceeasi ordonanta!
La care dintre cele 2 puncte ma incadrez?
Va multumesc mult.
In 2012 am inregistrat la primaria locala un Mercedes Sprinter proprietate personala.
In momentul in care am solicitat sa mi se calculeze impozitul anual, functionara primariei mi l-a calculat gresit, in loc sa platesc 420 lei cat e normal pt o autoutilitara de marfa, m-a pus sa platesc ceva peste 2000 lei, inscriindu-mi masina (de 2685 cmc) la turisme!
Eu...ca un bun roman am achitat suma, apoi dupa ce m-am informat intamplator ca este o mare gafa a functionarului, m-am dus si i-am cerut explicatii.
Si-a recunoscut greseala din prima clipa, dar mi-a spus ca nu poate sa imi dea diferenta de bani inapoi si sa ramana banii pt impozit pt anii urmatori (aprox un cincinal)
Ca un bun roman am acceptat-o si pe asta, practic am creditat primaria cu peste 1500 lei.
Intre timp mi-am schimbat domiciliul stabil, apoi am avut un accident de circulatie cu masina buclucasa, am facut recarosare si cand m-am prezentat la serviciul circulatie pt modificarea certificatului de inmatriculare, reprezentantul primariei de la noul domiciliu, mi-a inregistrat fiscal masina la noul domiciliu.
Eu mai aveam aprox. 400 roni ramasi la primaria unde eram creditor, m-am prezentat din nou la primarie, solicitand sa mi se restituie acesti bani, avand in vedere ca eu nu am acolo alte proprietati pt care ar urma sa trebuiasca sa platesc impozite in anii ce urmeaza si ei sa ii scada din cei 400.
Intre timp eu m-am informat cat de cat si am aflat ca normal si legal ar fi sa imi dea banii inapoi.
Intrebarea mea este, este legal sa imi dea banii inapoi, sau raman pagubas ca de la Caritas pt greseala functionarului public?
Daca este legal sa primesc banii inapoi, coform carei legi s-ar putea intampla acest lucru?
Cu mult respect
Va multumesc anticipat
Multumesc frumos inca odata, puteti cumva sa imi trimiteti ceva concret (un nr de lege) deoarece cu domnii de la politie e greu de dus munca de lamurire, daca probabil nu s-au mai intalnit cu astfel de cazuri!
Buna seara, in urma unui grav accident de circulatie fara victime din fericire si nu din vina mea, am primit dauna totala pt un Mercedes Sprinter. Din epava am recuperat motorul si l-am pus pe o alta caroserie.
Chiar azi am fost la RAR pt modificare Carte de Identitate si am fost acceptat, atept cateva zile sa primesc Cartea de Identitate.
Din informatiile mele am aflat ca pt a obtine un nou cerificat de inmatriculare cu numerele vechi, am nevoie de dovada de la REMAT ca am predat vechea caroserie.
Eu am platit o firma specializata si mi-a transportat caroseria pe proprietatea mea la casa parinteasca la tara si vreau sa o pastrez pt un fel de depozit (debara) pt piese..cauciucuri, etc.
Azi am trecut pe la domni care emit certificate de inmatriculare si numere auto, mi-au spus ca este obligatoriu dovada ca am predat epava (caroseria veche) sau daca nu sa platesc taxa de mediu (poluare)
Din alte surse am aflat ca as putea cu o declaratie pe proprie raspundere in fata unui notar public sau eventual de la primarie prin care sa dovedesc ca vechea caroserie este in gradina mea la tara si nu pe domeniul public!
Dealtfel mi se pare straniu ca legea sa ma oblige sa predau la REMAT un bun propriu, atata vreme cat acesta nu deranjeaza pe nimeni!
Ma poate ajuta cineva cu o solutie?
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Asigurare RCA
Este in regula, eu sunt de acord cu ce imi ofera ei pe Sprinter, dar nu am inteles totusi daca eu mai am si alte pretentii pt neutilizarea masinii, ei o sa imi achite valoarea ei inainte ca instanta sa se pronunte pt restul pretentiilor mele?
Multumesc, multumesc
Răspuns la discuția Asigurare RCA
Am inteles si va multumesc frumos, azi am fost sa depun cererea de despagubire, cerere pe finalul careia scrie, citez: "Prin primirea acestei sume declar ca sunt integral despagubit si ca nu mai am nici o pretentie de despagubire de la...societatea de asigurari respectiva"
Azi nu am depus cererea pt ca nu stiam cum sa procedez, m-am gandit ca semnand-o in acest format nu mai pot deschide ulterior un proces cu alte pretentii.
Daca mai am si alte pretentii, pot sa primesc totusi suma stabilita de ei reprezentand c/valoarea masinii inainte de decizia definitiva a instantei?
Va multumesc frumos inca odata, cu respect.
Discuție Asigurare RCA
In urma cu aproximativ o luna am avut un accident rutier din vina unui alt conducator auto care mi-a dat polita lui de asigurare RCA.
Masina mea (Mercedes Sprinter pt transport marfuri) a fost distrusa in mare parte fiind considerata de asigurator cu dauna totala.
Eu eram inchiriat cu masina cu tot la o societate de transport marfuri in baza unui contract decomodat.
Intrebarea mea este daca in afara de valoarea masinii calculata de asigurator sunt indreptatit sa cer compensatii materiale pt perioada stationarii masinii incepand cu data accidentului. pana la data achitarii valorii calculate si daca pot sa solicit de asemenea decontarea facturii de transport a masinii mele de la locul accidentului pana la domiciliu.
Va multumesc mult.
Sunt pensionat pe caz de boala din strainatate (dupa un accident de munca) de mai multi ani, acuma am 49 de ani.
Incapacitatea mea fizica imi permite sa desfasor activitati care nu presupun prea mare efort fizic (de fapt eu sunt pensionat din profesia de dulgher, unde se lucreaza pe schele, la inaltime si presupune efort fizic sustinut)
De un an bun am inceput sa fac transport de marfuri pe cont propriu, cu masina proprie de 3,5 tone, platind absolut toate taxele si impozitele la stat (CAS, TVA, imp pe salariu, 3% microimpozit, doar ca nu am activitate continua, iau marfurile de pe Bursatransport si nu gasesc mereu, nu am nici un fel de contract de colaborare cu terti in afara de contabila, sunt luni ca abia prind o cursa, doua si incasarile mele sunt foarte mici si dupa peste un an de alergatura sunt pe pierderi semnificative.
Intrebarea mea este:
Fiind pensionar deja, fara sa mai am pretentii si la pensie din Romania, exista vreo posibilitate sa imi fac o angajare cu jumatate sau cu sfert de norma (dealtfel nici nu prestez mai mult) ca sa nu mai platesc CAS-ul si impozitul pe salariu, intreg sau chiar deloc?
Va multumesc mult.