avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate cornel_t12

Activitate cornel_t12

Eu nu inteleg, de exemplu daca am o datorie de 3000 RON, se pun penalizari de intarziere pana ajung la 6000 RON si se incepe executarea silita. Suma aceasta de 6000 RON continua sa creasca?? Astfel numai scapi de datorie in veci, iti pune poprire pe salariu si nu iti ia decat penalizarile, datoria ramane acolo... cum se procedeaza in acest caz? NU exista vreo lege privind penalitatile sau cat pot ele sa creasca?
Buna seara
Este posibil in cazul in care detin o proprietate ipotecata aflata in executare silita pentru care s-a emis si inscris in cartea funciara somatia imobiliara sa se inceapa executarea si pentru o alta proprietate aflata in indiviziune (care nu are nicio ipoteca si este libera de sarcini)? Sau o pot vinde pe cea libera de sarcini executarea fiind numai pentru imobilul ipotecat, pentru cel care a si venit prin posta somatia imobiliara.
Va multumesc anticipat.
Dl Jocandi are dreptate..
In cazul in care se ajunge aici, poate puteti sa o lungiti putin cu contestatie la evaluare, etc. Acum si revin cu intrebarea mea de mai devreme la Dl Jocandi : contestatia la raportul de evaluare suspenda executarea / licitatia? Instanta dispune efectuarea unui alt raport de alti experti... care dureaza. In timpul acesta poate strangeti suma necesara sa va cumparati imobilul.

Din pacate daca nu isi recupereaza banii o sa treaca la ipoteca de rang 2 de pe cealalta casa , pentru ca trebuie sa isi incheie contractul din moment ce a fost creditul declarat scadent anticipat si trebuie sa faceti si acolo acelasi lucru, asta daca va mai intereseaza ambele imobile sau vreunul din ele.

Alte cai de tras de timp nu stiu care ar fi, dar nu ma indoiesc ca exista si cineva stie.
Dl rads situatia va este destul de putin favorabila in sensul ca daca banca nu isi va recupera banii de pe garsoniera despre care vorbim, va trece si la cealalta casa pe care aveti ipoteca de rang 2. Se subintelege ca mai este o ipoteca de rang 1 pe acea casa deci si acel creditor cu rang 1 va fi obligat sa se inscrie la executare (precum se va inscrie banca acum obligat, daca creditorul cu hotarare judecatoreasca va trece la executarea silita).

In cazul in care nici asa nu recuperaza tot ce au de recuperat cf contract, o sa va caute sa va ia si din salariu 30% sau cat este admis de lege. De celalalt creditor ... cu 37000 euro .. ce sa mai zicem. are de primit :)
mutlumesc. ultima intrebare: aceasta contestatie suspenda procedura executarii?
instanta ce va dispune, efectuarea altei expertize de alt expert, care va fi definitiva si irevocabila?
Dreptul acela cand se aplica? Daca nici in acest caz, cand ar fi bunul meu si eu nu as fi debtior (doar garant) atunci cand?

P.S. Raportul de expertiza care stabilieste valoarea la care se va incepe licitatia, poate fi contestat in instanta de unul din creditorii cu ipoteca de rang 2, 3? Acest lucru va suspenda executarea / vanzarea pana la decizia instantei de judecata? Multumesc.
:sorry:

Daca eu impreuna cu prietena mea avem un bun comun, ea este debitoare eu doar garant, atunci pot licita cu drept de preenumtie adica preferential?

am aruncat ficusul la gunoi ca din cauza lui detineam informatii gresite.
multumesc pentru raspunsurile clare si explicite. eu detineam informatii eronate, imi cer scuze.

exista dreptul de preenumtie la executari silite? ai voie sa participi la licitatia in care iti este executat propriul bun si sa il cumperi ? la valoarea lui evaluata, cum ati spus?
Răspuns la discuția procedura executarii silite
Asteptam raspuns de la cineva care chiar stie.
Raspunsul dvs. il puteam obtine si de la ficusul meu de pe hol. Poate chiar unul mai bun.
In cazul in care sunt 3 ipoteci de exemplu pe acelasi imobil, in favoarea a 3 creditori diferiti, are voie 1 din cei 3 sa ceara executarea, iar ceilalti 2 sunt obligati sa accepte chiar daca ei nu au ajuns la scadenta cu debitorul?

In cazul in care toate ipotecile insumeaza 150.000 euro si valoarea imobilului este 50.000 euro pe piata, la cat se scoate la licitatie? Legea spune ca trebuie scos la vanzare pe cat se inteleg creditorii, corecT?

creditorii au nevoie unul de celalalt adica trebuie sa se inteleaga toti 3 daca vor sa execute, corect?