avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 418 soluții astăzi
Forum Activitate elena 26

Activitate elena 26

Răspuns la discuția PRESCRIPTIA
Ceea ce va pot spune in acest moment este ca banca a predat creditul la o firma de recuperare care mi-a trimis o scrisoare din care reiese ca ma vor da in judecata pentru procedura de executare silita. Dupa demararea procedurii de executare silita cand intra in prescriptie suma datorata? Sau risc sa ajung la inchisoare ca si rezultat al procedurii de executare silita? Pentru ca de luat nu au ce sa imi ia. Stau cu chirie nu am venituri, nu am rude, nu am averi....Multumesc
Am renuntat prin demisie la job, in anul 2010 in luna noiembrie in urma unui concediu fara plata de 90 de zile.Lucram in sistemul de stat intr-un spital ca personal auxiliar in sectorul TESA. Va rog sa imi spune-ti daca am dreptul la somaj acum dupa 1 an si ceva pentru ca nu l-am cerut la momentul demisiei. Mentionez ca am o vechime in munca mai mare de 10 ani documentati (am inceput sa lucrez cu carte de munca in anul 1998 in luna septembrie) si am lucrat pentru spitalul respectiv 2 ani si jumatate din 2008 pana in 2010. Implinesc 36 de ani peste o luna si in acest moment nu sunt in Romania dar intentionez sa ma intorc in tara si pana cand imi gasesc un loc de munca as vrea sa cred ca am de unde sa iau un ban ca sa pot trai. Macar temeiul legal in baza caruia se atribuie somajul daca e posibil as vrea sa il citesc.
Discuție PRESCRIPTIA
Dragii mei va intreb daca cineva ma poate ajuta daca mai exista prescriptia unui debit dupa 3 ani in care nu s-a depus nici macar un leu in debitul respectiv? Se aplica si pentru creditul la banci??
Multumesc pentru raspunsuri.Eram ingrijorata ca voi face inchisoare.Trebuie sa rectific o informatie.De fapt partajul l-am cerut in instanta dar una dintre banci a refuzat sa imparta creditul si in acel moment eu nu am stiut ce sa mai fac si am renuntat la actul de judecata.Apoi am discutat cu fostul meu sot si el si-a luat angajamentul ca plateste.Dar a platit doar la una dintre banci.Nu am proprietati nu am decat o locuinta inchiriata prin ANL si ceva mobilier in ea dar mare parte din el e pe numele unei bunici pentru ca ea mi l-a cumparat.Dar o banca te poate executa in afara tarii??
Am fost casatorita si impreuna cu fostul sot am facut 2 credite la 2 banci diferite.Cu banii luati am facut cateva cheltuieli care tineau de casa (o suma mica) am cumparat o masina la mana a doua de la fratele lui pe care i-am inapoiat-o in scurt timp fara sa ne de-a nici un ban pe ea si apoi am cumparat alta cu 10.000 lei tot la mana a doua pe care fostul meu sot a distrus-o in proportie de 95% intr-un accident de masina beat fiind pe sosele patriei.Cand am divortat am solicitat la banci impartirea prin partaj a activelor si a pasivelor. Bancile insa au refuzat sa se constituie parte civila in proces si eu fiind titular pentru amandoua creditele (lucram la o institutie de stat la acel moment) si el coplatitor, bancile ma someaza pe mine ca ma executa silit.Eu nu mai lucrez acum nicaieri si nici nu am nici un venit de nicaieri. Intrebarea mea este : CAT DE DEPARTE POATE MERGE EXECUTAREA SILITA? POT FACE INCHISOARE PENTRU CA NU AM BANI SA PLATESC CREDITELE? VALOARE ESTE DE APROXIMATIV 30.000 LEI. DE CE NU IL EXECUTA SI PE EL? SINCERA SA FIU NU MI SE PARE CORECT SA PLATESC EU PENTRU CA EL A DISTRUS O MASINA SI PE CEALALTA I-A DAT-O FRATELUI SAU FARA SA II CEARA NICI MACAR UN LEU INAPOI. VA MULTUMESC PENTRU ATENTIE SI ASTEPT UN RASPUNS.