avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Doua credite - divort si rate neachitate, consecinte?
Discuție deschisă în Executare silită

Doua credite - divort si rate neachitate, consecinte?

Am fost casatorita si impreuna cu fostul sot am facut 2 credite la 2 banci diferite.Cu banii luati am facut cateva cheltuieli care tineau de casa (o suma mica) am cumparat o masina la mana a doua de la fratele lui pe care i-am inapoiat-o in scurt timp fara sa ne de-a nici un ban pe ea si apoi am cumparat alta cu 10.000 lei tot la mana a doua pe care fostul meu sot a distrus-o in proportie de 95% intr-un accident de masina beat fiind pe sosele patriei.Cand am divortat am solicitat la banci impartirea prin partaj a activelor si a pasivelor. Bancile insa au refuzat sa se constituie parte civila in proces si eu fiind titular pentru amandoua creditele (lucram la o institutie de stat la acel moment) si el coplatitor, bancile ma someaza pe mine ca ma executa silit.Eu nu mai lucrez acum nicaieri si nici nu am nici un venit de nicaieri. Intrebarea mea este : CAT DE DEPARTE POATE MERGE EXECUTAREA SILITA? POT FACE INCHISOARE PENTRU CA NU AM BANI SA PLATESC CREDITELE? VALOARE ESTE DE APROXIMATIV 30.000 LEI. DE CE NU IL EXECUTA SI PE EL? SINCERA SA FIU NU MI SE PARE CORECT SA PLATESC EU PENTRU CA EL A DISTRUS O MASINA SI PE CEALALTA I-A DAT-O FRATELUI SAU FARA SA II CEARA NICI MACAR UN LEU INAPOI. VA MULTUMESC PENTRU ATENTIE SI ASTEPT UN RASPUNS.
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 10:52, 11 Aprilie 2011
Nu faceti inchisoare,impartirea prin partaj revine instantelor nu bancilor...,trebuia sa faceti un atac la partaj daca nu ati fost multumita...,bancile iau act de situatia creata si in consecinta actioneaza ca atare...,daca nu aveti asigurare de viata pe credite...,normal ca banca cauta toate metodele...inclusiv executarea bunurilor din casa...,in nici-un caz locuinta daca nu ati ipotecat...,
lupalb13 a scris:

Nu faceti inchisoare,impartirea prin partaj revine instantelor nu bancilor...,trebuia sa faceti un atac la partaj daca nu ati fost multumita...,bancile iau act de situatia creata si in consecinta actioneaza ca atare...,daca nu aveti asigurare de viata pe credite...,normal ca banca cauta toate metodele...inclusiv executarea bunurilor din casa...,in nici-un caz locuinta daca nu ati ipotecat...,


Eu zic sa ramaneti pe domeniul asigurarilor. Dati sfaturi total eronate.
Creditorii, inclusiv bancile, pot executa orice bun mobil sau imobil al debitorului lor indiferent daca bunul respectiv a fost sau nu adus in garantie pentru datoria a carei recuperare se doreste.

Doamna, nu faceti inchisoare, garantat. Bancile se indreapta impotriva tuturor debitorilor si a tuturor bunurilor acestora. Asadar, daca si fostul sot a semnat contractele de credit in calitate de garant, va fi si el executat silit. Daca nu a semnat, nu poate fi executat silit.
Multumesc pentru raspunsuri.Eram ingrijorata ca voi face inchisoare.Trebuie sa rectific o informatie.De fapt partajul l-am cerut in instanta dar una dintre banci a refuzat sa imparta creditul si in acel moment eu nu am stiut ce sa mai fac si am renuntat la actul de judecata.Apoi am discutat cu fostul meu sot si el si-a luat angajamentul ca plateste.Dar a platit doar la una dintre banci.Nu am proprietati nu am decat o locuinta inchiriata prin ANL si ceva mobilier in ea dar mare parte din el e pe numele unei bunici pentru ca ea mi l-a cumparat.Dar o banca te poate executa in afara tarii??
Orice creditor te poate executa in afara tarii, in conditiile legislatiei interne a tarii respective.
elena 26 a scris:

Multumesc pentru raspunsuri.Eram ingrijorata ca voi face inchisoare.Trebuie sa rectific o informatie.De fapt partajul l-am cerut in instanta dar una dintre banci a refuzat sa imparta creditul si in acel moment eu nu am stiut ce sa mai fac si am renuntat la actul de judecata.Apoi am discutat cu fostul meu sot si el si-a luat angajamentul ca plateste.Dar a platit doar la una dintre banci.Nu am proprietati nu am decat o locuinta inchiriata prin ANL si ceva mobilier in ea dar mare parte din el e pe numele unei bunici pentru ca ea mi l-a cumparat.Dar o banca te poate executa in afara tarii??


Da.Creditorul va poate executa si "in afara tarii". De exemplu, in U.E. , creditorul poate obtine un titlu executoriu european:www.avocatnet.ro/content/art...
www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort-partaj sedal sedal in perioda casniciei fostul sot a facut niste credite fara instiintarea si acordul meu, acesta fiind unul din motivele pentru care am divortat. daca el nu-si ... (vezi toată discuția)
Codebitor credit nevoi personale ContSters182399 ContSters182399 Buna seara,in urma cu 5 ani am fost codebitor pentru fostul sot la un credit de nevoi personale,in urma cu 3 ani am divorțat.Nu s-a facut partaj pentru ca nu ... (vezi toată discuția)
Rugaminte lamurire executare silita tiby1 tiby1 Eu si cu fosta sotie de care am terminat recent divortul, am contactat (in timpul casatoriei) un credit de 50.000 ron de la banca. Titular de contract sunt eu ... (vezi toată discuția)