avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate AAA+

Activitate AAA+

Va multumesc mult pentru raspuns.
V-as ruga, in limitele posibilitatii un raspuns pentru punctul 2.
Buna ziua, pe 25 sept 2012 urmeaza sa avem prima infatisare pentru "divort cu copii" . Avem un singur copil de 14 ani impliniti.
In urma discutiilor comune (tata, mama si copilul) am ajuns de comun acord la decizia ca baiatul sa fie incredintat mamei. Aceiasi decizie a fost comunicata si Autoritatii Tutelare.
Pana in prezent nu am discutat cu sotia asupra cuantumului pensiei de intretinere. Instanta poate lua hotararea ca "întreţinerea datorată de părinte se stabileşte până la o pătrime din venitul sau lunar net pentru un copil."

Intrebari :
1- daca venitul meu NET este grevat de rate in proportie de 35% , instanta va tine cont ca prin alocarea a inca 25% (pentru pensie de intretinere copil) , pot ramane cu o suma care nu-mi asigura acoperirea cheltuielilor de intretinere si supravietuire ?
2- daca stabilim ca, copilul va sta in in egala masura cu ambii parinti, este normal ca in perioada cat va fi in intretinerea mea sa platesc in continuare mamei pensie de intretinere.

Multumesc.
Răspuns la discuția casa
Imi cer scuze pentru lipsa de detalii, din primul mesaj.
Situatia se prezinta in felul urmator:
- casa este finalizata dar este neintabulata, autorizatia de constuctie fiind obtinuta pe numele unei firme.
Sunt doau varinte in discutie :
1- intabularea sa se faca direct pe numele meu ca si cand eu as fi platit-o / construit-o eu.
2- sau sa fac act de vanzare/cumparare intre firma si mine, devenind astfel proprietar.

Singura mea problema este ca as dori ca nevasta sa nu aiba drepturi asupra acestei case , in cazul unui divort.
Discuție casa
Buna ziua, sunt insurat si am un copil. Am construit o casa cu bani primiti de la parintii mei si as dori sa stiu cum pot sa o trec pe numele meu, fara a fi si sotia proprietara. Nu doresc sa beneficieze de aceasta casa in cazul unui divort. Multumesc.