avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Activitate seek4code

Activitate seek4code

Va multumesc pentru raspunsuri si timpul acordat.
Deci singura mea solutie ar fi sa ma angajez in alta firma direct pe functia de inginer?
Buna seara!

Am urmatoarea situatie: sunt angajat la o firma privata. La data angajarii la aceasta firma aveam incadrarea de tehnician. In acel moment aveam doar scoala profesionala terminata. Dupa 7-8 ani sunt la aceasi firma dar in acest moment am terminat facultatea.
Angajatorul (in cazul meu este privat) este obligat sa-mi schimbe incadrarea in "cartea de munca" sau nu ?
Si daca da, ce implica aceasta schimbare de incadrare?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Coproprietar "Prima Casa'
Buna ziua.

Daca imi dati voie, as mai aduga un "scenariu" la acest subiect, si anume, eu si iubita mea luam impreuna un apartament, tot prin prima casa, ea va figura ca si proprietar in contractul de vanzare-cumparare, avansul platit din bani pusi la comun. Intrebarea mea este, ce trebuie sa fac ca sa am aceleasi drepturi ca si ea la acel apartament, presupunand ca in viitor noi ne vom desparti iar eu nu doresc ca banii investiti in acel apartament, sa fie o "gaura" pentru mine ? Ce vreau sa spun este ca, in momentul cand ne vom desparti (daca va fii cazul), vreau sa fiu sigur ca imi revine 50% din acel apartament.

Va multumesc.