avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate ORKLA

Activitate ORKLA

in afara de semnatura mea nu era trecut nimic pe bo. nici data emiterii nici data scadenta.
Buna seara.
Am achizitionat geamuri termopan de la un producator care la inceputul relatiei acum vreo 2 ani mi a solicitat un bilet la ordin in alb.
Am dat acest bilet dupa aproxiamtiv un an am incetat activitatea, si am avut un debit restant de 3000 ron fata de firma producatoare.
Intre timp neavand activitate am inchis contul la banca, iar acum 2 luni firma fara sa ma anunte a vrut sa depuna BO dar a fost refuzat pe motiv ca, contul nu mai exista.
banca a raportat acest incident la politia economica .
Ce poate sa mi faca politia economica avand in vedere ca biletul a fost completat de catre producator eu doar am semnat, nu am avut cu ei absolut nici un contract de colaborare sau furnizare absolut nimic in care sa existe clauze care sa se refere la conditiile in care s epoate depune biletul, ma refer la suma, la scadenta, nu am fost anuntat niciodta ca am restanta niumic pur si simplu am fost chemat la politia economica.
Ce pot pati in cel mai rau caz?
Nici o problema Freeelis, puteam sa ma exprim si eu mai bine.
Multumesc mult pt raspunsuri.
Seara placuta.
Pt freeelis.
Cand m am referit la SUP m am gandit la scoatere de sub urmarire penala, deci mai exact in cazul in care se constata de catre procuror ca sunt nevinovat .
Greseala mea cu SUP, nu am stiut ca se refera la suspendare.:(

intreb acest lucru deoarece am un dosar civil "litigiu de munca" care este suspendat conf art 244 pct 2 cpc, si am inteles ca pot cere repunerea pe rol doar in cazul in care exista o hotarare irevocabila referitor la dosarul penal.
Buna ziua.
Am un dosar penal la parchet eu fiind inculpatul.
A inceput urmarirea penala acum vreo 8 luni si din cate am inteles in putin timp voi avea rezultatul de la procuror.
In cazul in care voi primi SUP aceasta decizie este irevocabila?
Ce cai de atac mai are in acest caz partea care a formulat plangerea penala?
Dupa ce primesc SUP cat timp mai poate dura in caz ca cealalta parte va profita de toate caile de atac existente.
Răspuns la discuția repunere pe rol
In ce stadiu se afla dosarul penal?
S a luat vreo decizide de SUP, Trimitere in judecata?
Am avut pfa, si in acelasi timp eram angajat la o firma.
Am avut datorie la anaf pt veniturile realizate de PFA ,impozit pe profit, iar anaful mi a blocat contul de salarii de la firma la care lucram cu CIM retinand lunar suma de 1000 ron adica 30 %.
Este legal ca o datorie a unui PFA sa fie retinuta din veniturile realizate ca si angajat al unei societati?
Multumesc
Răspuns la discuția repunere pe rol dosar suspendat
A inceput urm penala, au fost depuse toate probele, audiati o parte din martori si dupa spusele politistului care s a ocupat de cercetare totul era foarte clar si de 5 luni ma minte ca dosarul finalizat s a trimis inapoi la procuror cu prop de sup.
Totusi cand intreb la parchet mi se spune ca dosarul nu e la parchet.
se trage de timp si nu stiu de ce.
Buna seara.
In ce conditii pot cere instantei repunerea pe rol a unui dosar civil "litigiu de munca" suspendat conform art 244 pct 2 CPC avand in vedere ca sunt mintit deja de 5 luni de catre politist referitor la stadiul dosarului penal.
Daca am dovezi clare si pot demonstra ca decizia de concediere este nula absolut deoarece procedura disciplinara a fost viciata atunci mai trebuie sa astept obligatoriu finalizarea dosarului penal sau pot cere repunerea pe rol a dosarului civil?
Anul trecut am fost concediat disciplinar.
Decizia de concediere mi a fost comunicata in 12 Iunie, deci inteleg ca aceasta decizie are efect din data de 12.
Totusi cum e posibil ca data concedierii si incheierii cartii de munca este data de 8 Iunie avand in vedere ca decizia inca in data de 8 nu si a produs efectul, deci eu teoretic in 8 Iunie eram angajat.

Ma pot folosi de acest aspect in instanta?

PS.Am contestat decizia in termenul legal de 30 zile de la comunicare.