avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hotarare procuror- Cand se considera a fi irevocabila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hotarare procuror- Cand se considera a fi irevocabila

Buna ziua.
Am un dosar penal la parchet eu fiind inculpatul.
A inceput urmarirea penala acum vreo 8 luni si din cate am inteles in putin timp voi avea rezultatul de la procuror.
In cazul in care voi primi SUP aceasta decizie este irevocabila?
Ce cai de atac mai are in acest caz partea care a formulat plangerea penala?
Dupa ce primesc SUP cat timp mai poate dura in caz ca cealalta parte va profita de toate caile de atac existente.
Cel mai recent răspuns: ORKLA , utilizator 19:14, 26 Aprilie 2011
SUP = suspendarea urmarii penale ... pentru ce s-ar dispune aceasta?
Numai hotararea instantei de judecata poate ajunge sa fie definitiva si irevocabila
Masura dispusa de procuror,poate fi atacata in temeiul art 278 Codul de procedura penala
Ultima modificare: Marți, 26 Aprilie 2011
goe_07, utilizator
Pt freeelis.
Cand m am referit la SUP m am gandit la scoatere de sub urmarire penala, deci mai exact in cazul in care se constata de catre procuror ca sunt nevinovat .
Greseala mea cu SUP, nu am stiut ca se refera la suspendare.:(

intreb acest lucru deoarece am un dosar civil "litigiu de munca" care este suspendat conf art 244 pct 2 cpc, si am inteles ca pot cere repunerea pe rol doar in cazul in care exista o hotarare irevocabila referitor la dosarul penal.
Ultima modificare: Marți, 26 Aprilie 2011
ORKLA, utilizator
IN termen de 20 de zile de la comunicare ordonanta procurorului poate fi atacata cu plangere la procurorul ierahic superior de persoanele nemultumite.
Dupa o luna , o luna si jumatate , depuneti la dosarul la care va refereati copie de pe rezolutia procuorului si solicitati prin cerere repunerea pe rol din oficiu a cauzei suspendate pana la terminarea urmaririi penale.
Ultima modificare: Marți, 26 Aprilie 2011
Radu Gabrian, Mediator
veti putea solicita repunerea pe rol a litigiului civil doar dupa ce vor trece 20 de zile de la comunicarea rezolutiei de catre parchet si partea adversa nu a facut plangere impotriva acestei solutii la prim-procuror si apoi la judecatorie.

Alte discuții în legătură

Solutie ONU EMIL ONU EMIL Am depus plangere penala pentru fals si inselaciune impotriva unei persoane la Parchet,este vorba de un contract de leasing semnat in fals.Am actiiune ... (vezi toată discuția)
Plangere impotriva rezolutiilor procurorului ruxandra11 ruxandra11 Buna ziua, Unchiul meu a depus o plangere la procuratura impotriva parintilor mei pentru tulburare de posesie. In urma cercetarilor facute de de politie, ... (vezi toată discuția)
Un sup la dosar poate afecta in vreun fel obtinerea cetateniei romane ? dilema dilema Buna ziua, Doresc sa adresez urmatoarea intrebarea domnilor si doamnelor avocat de aici : Un SUP la dosar poate afecta in vreun fel obtinerea cetateniei ... (vezi toată discuția)