avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Activitate loriel

Activitate loriel

Răspuns la discuția Repartizare program de lucru
Putem face acum act aditional la CIM desi contractul angajatei in cauza este facut din 2008?
In 2008 contractul a fost facut cu 2 ore si nu s-a mentionat care este repartizarea programului de lucru, iar in 2012 a fost facut act aditional cu schimbarea normei de la 2 la 6 ore si nici atunci nu s-a mentionat nimic despre program. Fisa postului nu poate serv ca dovada? In ambele fise de post este trecut intervalul orar in care trebuie sa fie prezenta la lucru.
Buna ziua,
In urma unui control ITM, inspectorii au gasit:

1. o angajata in firma cu timp partial de lucru (6ore/zi), la care nu scrie in contract in mod clar repartizarea timpului de munca.
Aceasta repartizare este insa trecuta in clar in fisa postului: programul de lucru este 6 ore/zi, 5 zile/săptămână, de la ora 10,00 până la ora 16,30, de luni până vineri, cu pauză de masă de 30 minute.
Masura dispusa de ITM este: angajatorul are obligatia sa respecte prevederile art. 105 din Codul muncii.
Cum putem proceda in continuare in situatia asta? Saptamana viitoare va trebui sa prezentam la ITM dovezile ca am luat masurile necesare... Facem acum un act aditional in care mentionam repartizarea orelor?

2. In urma aceluiasi control ni s-a cerut de catre ITM sa facem dovada desemnarii unei persoane care verifica respectarea legii 202/2002 privind egalitatea de sanse.
Avand peste 30 de angajati, am facut sedinta pentru desemnarea unui reprezentant al salariatilor, dar acestia au refuzat sa desemneze pe cineva si sa inceapa negocierile pt CCM.
Avem ca dovada pt acest refuz: anuntul pentru sedinta, procesul verbal al sedintei si tabelul nominal cu semnaturile angajatilor.
Legea 202/2002 spune la Art. 29 alin 3) In unitatile in care nu exista organizatie sindicala unul dintre reprezentantii alesi ai salariatilor are atributii pentru asigurarea respectarii egalitatii de sanse si de tratament intre femei si barbati la locul de munca.
Cum putem proceda? Prin decizia angajatilor, noi nu avem reprezentant al salariatilor deci cum se procedeaza?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Firma la care lucrez ar vrea sa acorde un beneficiu in sensul decontarii transportului angajatilor. Nu avem o astfel de prevedere nici in CIM si nici in regulamentul intern, dar am dori sa incepem sa acordam acest beneficiu.

Pana in acest moment am reusit sa ma lamuresc oarecum cu legislatia: decontul este un avantaj si va fi impozitat la angajat. Angajatorul va putea sa deduca cheltuiala din impozitul pe profit.

Cum se opereaza in contabilitate un astfel de decont?
Ce documente sunt necesare?
Se poate face o decizie a conducerii care sa stipuleze acordarea unui supliment la salar echivalent cu abonamentul de transport in comun pe o linie, fara sa mai fie nevoie de facturi pt decont?

As dori si un sfat cu privire la gasirea unei metode care sa fie benefica si pentru cei care vin cu masina personala.
Se poate face decont pe baza de bonuri de benzina in acelasi cuantum ca la cei cu abonamente?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Firma la care lucrez ar vrea sa acorde un beneficiu in sensul decontarii transportului angajatilor. Nu avem o astfel de prevedere nici in CIM si nici in regulamentul intern, dar am dori sa incepem sa acordam acest beneficiu.

Pana in acest moment am reusit sa ma lamuresc oarecum cu legislatia: decontul este un avantaj si va fi impozitat la angajat. Angajatorul va putea sa deduca cheltuiala din impozitul pe profit.

Cum se opereaza in contabilitate un astfel de decont?
Ce documente sunt necesare?
Se poate face o decizie a conducerii care sa stipuleze acordarea unui supliment la salar echivalent cu abonamentul de transport in comun pe o linie, fara sa mai fie nevoie de facturi pt decont?

As dori si un sfat cu privire la gasirea unei metode care sa fie benefica si pentru cei care vin cu masina personala.
Se poate face decont pe baza de bonuri de benzina in acelasi cuantum ca la cei cu abonamente?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Compania la care lucrez a organizat un teambuilding in afara orasului care a durat cateva ore, intr-o zi de sambata.
Cheltuielile au constat in achizitionarea de alimente de la un supermarket si inchirierea unui spatiu dintr-un camping (un spatiu cu gratare, mese si teren sportiv).
Pentru ambele cheltuieli exista facturi justficative. Valoarea totala a chetuielilor cu teambuildingul este mult mai mica decat acea limita de 100 lei / angajat.

Intrebarea este daca pot fi aceste cheltuieli incadrate la cheltuilei de protocol si daca pot fi considerate cadouri acordate salariatilor.
Se poate face o decizie interna in acest sens? Cum ar trebui denumite si justificate cheltuielile?

Multumesc anticipat.
Multumesc mult!
Va multumesc mult pentru raspunsuri, insa nu imi este clar.. daca el intra in CCC, are drept si la concediu paternal?
2. Chiar daca el intra in CCC si ea nu lucreaza, se dau si cele 15 zile de paternal?

Daca sotia lui nu lucreaza, si deci nu beneficiaza de concediu de maternitate, dupa cat timp de la nasterea copilului trebuie sa intre el in CCC?
Buna ziua,
Ma confrunt cu o situatie mai delicata in legatura cu un angajat proaspat casatorit care doreste sa isi ia 1 an CCC. Va expun mai jos, punctual, nelamuririle, cu rugamintea de a-mi indica si niste articole din lege pe care sa i le mentionez.

1. Acum o luna si-a luat concediu de odihna si a plecat in vacanta in strainatate. In aceasta vacanta s-a casatorit (ambii soti sunt cetateni romani cu domiciliul in Romania). Zilele trecute ne-a informat ca vrea 5 zile libere pentru casatorie.
Daca a trecut deja aproape o luna de la casatorie si el s-a casatorit in timpul concediului de odihna se mai pot acorda cele 5 zile libere care se dau prin lege pentru casatoria salariatului?

2. Sotia lui urmeaza sa nasca peste 4 luni si el ne-a anuntat ca vrea sa intre in concediu de crestere copil.
Pe langa acest concediu CC, are dreptul si la cele 15 zile lucratoare care se acorda la nasterea copilului (5 + 10 pe baza certificatului de puericultura)?

3. Sotia lui nu lucreaza si nici nu are indemnizatie de somaj.
In aceste conditii el poate sa isi ia concediu de crestere copil?

Astept cu interes raspunsurile dvs.
Multumesc.
Buna seara,

Ca sa pot imputernici pe cineva sa mearga in locul meu la finante publice locale si CAS pentru plata impozitelor anuale (deoarece sunt PFA) este nevoie de procura speciala facuta la notar sau e suficienta o imputernicire semnata si stampilata de mine? Ce valabilitate are un astfel e document?

Multumesc anticipat.