avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Activitate Zanaapelor

Activitate Zanaapelor

Linistiti-va, imobilul e al dumneavoastra... Nu v-a facut dumneavoastra copilul, un copil nu e o minge de ping -pong, ori un cadou ....
Răspuns la discuția custodie copii
mama2 a scris:

Sunt mai mult decat de acord cu cele de mai sus. Problema unui alt sot si a unei alte sotii nici nu s-ar pune, cel care ar ajunge in aceasta situatie ar parasi domiciliul, dar nu stiu daca partea cu relatiile calde si normale cu tatal ar fi posibile. Cred ca mai degraba tatal ar pune permanent presiune pe ei pentru a obtine diferite informatii din casa, care ulterior ar fi exagerate x 100 si s-ar finaliza cu alte chemari in instanta pentru abuzuri inventate etc orice persoana cu un pic de experienta isi poate da seama la ce ar recurge un om disperat.



Dumneavoastra sunteti cea care cunoaste situatia reala, as fi un lup moralist sa emit pareri vehemente in ceea ce priveste viata privata a unui alt om pe care nu il cunosc personal.
Dar, divortata fiind, stiu cat de greu este sa comunici civilizat cu fostul sot. Dar, sa traiesc cu el sub acelasi acoperis mi se pare imposibil, un real cosmar.... Iar, pentru copilul meu ar fi un stres permanent sa asiste la tensiunile dintre noi. Prin "relatii calde" ma refeream strict la legatura cu copiii, nu la relatiile cu dumneavoastra. Eu am divortat in octombrie, am parerea pe care o am despre fostul meu sot, dar, trebuie sa tin cont ca este tatal fetitei si nu pot interveni in relatia lor doar in masura in care este afectata siguranta fizica ori psihica a copilului. Fostul meu sot are dreptul la doua wekendu-uri pe luna, dar, niciodata nu a aplicat aceasta solicitare ... proprie. In fapt, se intalneste, de doua ori pe luna, sambata, cate trei ore. Mai mult, mai nou isi aduce si iubita la aceste intalniri. Personal cred ca fetita ar merita ca macar aceste ore sa fie doar cu el, dar, nu am cum sa il oblig, iar scandal nu fac, afecteaza prea tare copilul. De Paste, au venit amandoi la intalnirea cu fetita - de opt ani - i-au adus un ou care s-a spart, au mers la un film, iar fetita a izbucnit in plans cand a ajuns acasa pentru ca nu i-au adus niciun cadou. Dupa o discutie cu mine i-a cumparat, saptamana urmatoare, poseta pe care fetita si-o dorea. Nu am cum sa schimb realitatea, nu pot decat sa nu ii fur copilului putinul pe care il mai are de la tatal sau. Stiu ca o iubeste, chiar daca eu nu as mai suporta nici macar o secunda alaturi de el.
Răspuns la discuția custodie copii
V-ati gandit ca poate pentru copii a pastra domiciliul comun cu fostul sot va fi mai mult un dezavantaj decat in avantaj? Mama cu un alt sot, tata cu o alta sotie, toti sub un acelasi acoperis... Suna bolnav, iar copiii vor fi dezorientati. Mai bine luptati pentru custodia copiilor, comuna dar cu domiciliul copiilor la dumneavoastra, lasati tatal sa pastreze relatii normale, calde cu tatal.
Am inteles ca la sfarsitul lunii noiembrie a fost aprobata tacit aceasta lege, dar observ ca nu a mai urmat publicarea sa in Monitorul Oficial. E posibil sa nu mai fie publicata?

[ link extern ]
mihaicalinescu2005 a scris:

amnistie fiscala, poti acorda pentru a scuti pe cineva de plata unor sume LEGALE. Ori, din ce-am citit io pe-acolo, e vb de niste sume care s-au acordat ILEGAL. Deci...ce baza legala poti invoca pentru a face asta?
Asta ar fi numai un aspect al problemei...ori ziarul scrie prost, ori Hunor ala e idiot....dar, curtea de conturi nu imputa nimanui, nimic, doar constat ca s-au produs prejudicii, si dispune recuperarea lor.


Multumesc.
mihaicalinescu2005 a scris:

parerea mea este ca-i o prostie. :)


Argumente?;)
Exista un cadru legal care sa faca posibila amnistia fiscala propusa de liderul UDMR, Hunor? Sau este doar o forma de a atrage simpatia publica, propunerea sa neavand cadru legal?

[ link extern ]
Răspuns la discuția Modificare program vizita minor
arrwen_evenstar34 a scris:

In sentinta de divort nu este specificat programul de vizita al minorei , respectiv care week-enduri din luna si orele de vizita ? Cum a decis instanta ? Minorul are voie sa mearga la domiciliul tatalui sau al dvs ?
Aveti posibilitatea de a cere modificarea programului de vizita prin instanta, apelati la un avocat.
Mult succes!


In sentinta de divort a fost trecut programul solicitat de el, cu care eu am fost de acord, fiind divort pe cale amiabila. Sunt trecute doua wekend+uri, fara a se specifica intervalul orar.
In urma divortului pronuntat in data de 12 octombrie 2011, minora in varsta de 7 ani mi-a fost incredintata mie spre crestere si educare. Divortul a fost pe cale amiabila, fostul sot depunand insa la dosar o cerere de diminuare a sumei initiale stabilite ca pensie de intretinere a minorului si un program de vizitare a fetitei, doua wekend-uri pe luna, plus vacante.
Din pacate, de cand am divortat, a refuzat categoric sa o ia la domiciliul sau, pretinzand ca nu are conditiile necesare pentru a se ocupa de aceasta. Acelasi domiciliu la care a fost facuta ancheta sociala in momentul in care el insusi a cerut programul acela de vizita. In schimb acum a impus ca in fiecare sambata el sa scoata cateva ore fetita in oras, fie in parc, fie la un loc de joaca. Azi a decis sa o duca in vizita la un alt copil, dar, refuza categoric sa o duca fie si intr-o vizita scurta la el acasa. Afirma ca ar fi frig. I-am spus ca dupa ce se mai incalzeste, sa aplice sentinta de divort. El a afirmat ca nu are cele necesare, jucarii, hainute. I-am spus ca ii voi da pana si jucarii, dar sa se comporte cum ar fi firesc. Pe de alta parte, ma calomniaza pe unde poate, aceasta fiind indeletnicirea sa preferata.
Intrebarea mea este daca pot cere modificarea programului sau de vizita pentru ca m-am saturat sa fiu la cheremul capriciilor sale. As putea sa solicit fie respectarea programului stabilit, fie, daca refuza, reducerea acestuia la doua sambete, lunar?
Răspuns la discuția suspendare fundatie
Activitatea unei fundatii nu poate fi suspendata? Nu am gasit notiunea in O.G. nr.26/2000.