avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate playpoint

Activitate playpoint

buna ziua,

Am pus bazele unui site care va administra o baza de date de clienti si vreau sa stiu cum pot face asta legal si fara sa am probleme de partea userilor si a firmelo. Ideea este ca din ce m-am documentat daca nu am acceptul celui caruia ii trimit mailul respectiv, sunt pasibil de amenda de la 5000 ron in sus.
Site-ul va avea parteneri media, care deja dispun de o baza de date si as vrea sa ma folosesc si de acele baze de date , pe langa cele care vor fi realizate. Vreau sa stiu cum pot face asta legal si fara probleme. Se vor incheia contracte intre firme, contracte de parteneriat sau cum ?

Va multumesc si va doresc o zi buna in continuare !
Buna ziua,

Doresc sa va cer o parere la o problema pe care o intampina o cunostiinta de-a mea.
Are o firma de productie publicitara si recent la renuntat la una din angajatele sale, care in scurt timpt, a deschis acelasi tip de business , pe aceeasi strada. Fosta angajata si-a facut firma in 2010, in timp ce lucra la firma respectiva.
Problema este ca Angajatorul banuieste ca Fosta Angajata a plecat cu toate informatiile ( furnizori, clienti, etc), insa crede ca a plecat si cu toate lucrarile efecturate de firma ( in format electronic - vectorizate, ) si cam tot ce era prin pc.
Tin sa precizez ca Angajatorul nu a avut nici o clauza prin care sa interzica angajatilor sa presteze o activitate similara in timp sau dupa ce a fost angajata.
Ce solutie propuneti pentru aceasta problema ? Cum sa procedeze ?

Va multumesc anticipat.