avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate florinmihai68_42

Activitate florinmihai68_42

multumesc de raspuns .terenul meu este extravilan dar are potential de constructii .Intentionez sa fac demersurile de trecere in intravilan.Intrebarea este daca pot sa fac asta pe baza accesului pe DE sau sa incerc o alta varianta.Mai am posibilitatea sa cedez o parte din teren in favoarea unui vecin pentru a-mi acorda servitute de trecere la un drum judetean .Caut varianta optima .DE este destul de greu de folosit ,aproape impracticabil
am un teren care pe o latura are un drum marcat in acte ca DE.Ce fel de drum este acesta ?Poate fi trecut terenul in intravilan si obtine autorizatie de constructie daca singurul acces este pe acest drum?
Răspuns la discuția mostenire teren in spatele casei
Multumim de raspuns .Suntem fiica ,respectiv ginerele decedatei , singurii mostenitori.Actul a fost de partaj voluntar, incheiat la notar .Nu am stiut de el decat dupa ce s-a incheiat iar mama ne-a spus ca a fost amagita ca semneaza doar pentru casa si curte .Mentionez ca era nevazatoare , lucru care s-a mentionat si in act, cu mentiunea ca i s-a explicat ce semneaza.Nu cred ca vrem sa atacam acest act , totusi matusa a ingrijit parintii ,dar nu vrem sa cedam o suprafata de teren care poate deveni in timp foarte valoroasa prin amenajarea drumului de acces.
Buna ziua .Exista un titlu de proprietate in care apar doua surori.Exista mai multe terenuri astfel:curte si casa intravilan 600 mp,gradina intravilan 200mp,teren intravilan1000 mp, teren extravilan 3900 mp toate aceste terenuri sunt lipite in locul numit acasa respectiv casa batraneasca.Pe terenurile intravilane una dintre surori a facut un partaj voluntar prin care a donat toate drepturile celeilalte surori,ca si compensatie pentru ingrijirea parintilor..Dupa scurt timp a decedat ,noi suntem mostenitorii ei. Sora care mai este in viata si mai ales copiii ei ne someaza acum practic sa le cedam si terenul extravilan aflat in continuarea celui intravilan.Ne ofera in schimb un alt teren extravilan mai mic cu 400 mp si fara acces, situat in alta parte.Mentionez ca terenul extravilan de acasa are iesire la drum comunal si in partea din spate . Noi le-am propus impartirea in doua parti agale a ambelor terenuri extravilane,urmand ca noi sa luam partea din spate cu acces din drumul comunal. De aseamenea le-am propus ca in loc de 1950 mp partea noastra din terenul axtravilan de acasa sa luam doar 1500 mp ,situati in partea din spate dar cu drept de servitute prin fata,respectiv prin terenul intravilan si partea lor din extravilan .Urmeaza sa se construiasca un drum de acces si sa se faca demersurile de trecere a terenului in intravilan pentru constructii.Acesta este planul lor cu sau fara noi.Ne puteti lamuri daca au vreun drept in plus fata de noi ?Multumim.