avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Activitate smioana

Activitate smioana

Răspuns la discuția Cheltuieli deductibile PFA
Buna ziua,

Va rog, imi puteti raspunde? Am trimis si ieri o rugaminte dar aceasta nici macar nu a fost postata.
Răspuns la discuția Cheltuieli deductibile PFA
Poate sa-mi raspunda cineva?
Buna ziua,

In legatura cu cheltuielile deductibile pt un PFA am urmatoarele intrebari:

1. Cheltuieli cu combustibilul - activitatea PFA-ului este taximetrie (transport persoane), exista un contract de comodat pt masina folosita. Doresc sa stiu daca pot deduce toata cheltuiala cu combustibilul folosit pt aceasta activitate, daca este nevoie de foi de parcurs pentru a deduce aceasta cheltuiala integral si daca pe bonurile fiscale de la benzinarie trebuie sa existe CUI-ul.

2. Cheltuieli de reparatii pt masina - daca masina pt care exista contract de comodat sufera o reparatie, pot deduce cheltuiala cu aceasta reparatie integral, partial sau deloc?

3. Alte cheltuieli pentru masina (taxa pod, RCA, CASCO, Rovinieta etc) - pot deduce aceste cheltuieli?

4. Ce cheltuieli de protocol pot deduce la un PFA si in limita a cat?

5. Cheltuieli de telefonie (abonament etc) - pot deduce cheltuieli cu telefonul mobil folosit in activitatea firmei PFA chiar daca abonamentul este pe persoana fizica?

Multumesc si astept cu nerabdare raspunsurile dvs.
Buna ziua,

1. Va rog sa-mi spuneti ce trebuie completat in declaratia 010 la pct.4 ACCIZE in momentul in care se schimba adresa unui punct de lucru. Societatea este "Destinatar autorizat" si platitoare de Accize.
2. Trebuie inchis dosarul pentru Destinatar autorizat si platitor de Accize si redeschis pe aceeasi societate cu noua adresa a punctului de lucru sau se completeaza doar o declaratie de mentiuni si care, va rog?

Va multumesc,
Nu, e un aparat portabil prin care se incaseaza banii in activitati de taxi.
Buna ziua,

Trebuie sa completez in RJIP operatiunile efectuate in 2014 pentru a putea completa apoi declaratia 200. Din 2014 multe incasari s-au facut prin BIOS. Cum inregistrez?

Multumesc,
pot solicita in instanta daune morale?
Buna ziua,

Nu stiam unde sa scriu despre aceste lucruri, in ce topic, asa ca imi incerc norocul aici. Am o mare problema la locul de munca. Lucrez de 2 ani in acelasi loc si, de-a lungul timpului, pt ca postul presupune acest lucru, am avut intersectari profesionale cu o alta persoana din alt departament. Aceasta persoana este una vulcanica, cu caracter indoielnic si cu o foarte mare excitabilitate nervoasa. Am aflat ulterior ca intre aceasta persoana si seful cel mare exista si relatii extraprofesionale, de prietenie si datorita acestora face abuz in sensul ca tipa, urla si tranteste si ameninta. Nu este seful meu, dar imi da ordine ca si cum ar fi, inventeaza reguli care nu au nicio logica. Am instiintat seful meu direct despre aceste lucruri si nu s-a luat nicio masura. In afara de acest lucru, aceasta persoana ma denigreaza in fata tuturor angajatilor si in fata subordonatilor mei, spunand vorbe jignitoare la adresa mea si a calitatilor mele profesionale. De asemenea, toate greselile savarsite de acesta si departamentul sau le indreapta asupra departamentului si oamenilor mei. Ca sa sustin cele spuse mai sus in fata sefului mare mi-ar trebui niste sustinatori, niste martori, dar nimeni nu scoate un cuvant impotriva lui pentru ca acesta i-a imprumutat cu sume de bani destul de mari. Va rog, ajutati-ma si spuneti-mi cum ar trebui sa procedez. Sunt foarte stresata si am ajuns sa iau pastile care ma calmeaza de 3-4 ori pe zi. Ma gandeam sa fac un Memoriu si sa ma duc in audienta la seful cel mare. Va rog din suflet, ajutati-ma, nu stiu cum sa ma mai linistesc.
Imi puteti raspunde, va rog?
Mai este valabila urmatoarea situatie?

OMFP 1752 din 2005 propune (impune) pentru plus la inventar contari de genul:
301=601, 302=602, 303=603 cu valoarea plusului.