avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate camelia190609

Activitate camelia190609

Discuție mostenire
buna ziua! am si eu o intrebare. unul dintre soti poate ceda partea lui de mostenire pentru celalalt?daca da,cum?daca exista si copii,au si ei parte?va multumesc anticipat pt raspunsuri
Răspuns la discuția legal sau ilegal?
multumesc pt raspunsuri!
cumnatul meu a completat c.i.m ,dar nu a primit niciun exemplar deoarece asa a dorit angajatorul,motivand ca trebuie sa duca la ITM EXEMPLARELE LA SEMNAT.
sa inteleg ,de fapt,ca lucreaza la negru.ce se poate face in aceasta situatie?cum il poate determina pe angajator sa elibereze o copie de pe contract?unde se poate reclama ACEASTA SITUATIE PENTRU A-SI FACE DREPTATE?
buna ziua! am si eu o intrebare. cumnatul meu s-a angajat din luna septembrie la o firma,dar nici in ziua de azi nu i se da un raspuns daca are carte de munca sau nu.patronul firmei nu doreste nici macar sa elibereze colegilor o adeverinta pentru medicul de familie.cum poate sti daca este incadrat legal?caror organe se poate adresa? va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția mostenire
DA,ATI INTELES FOARTE BINE CEEA CE AM SCRIS.ESTE DOAR COPILUL TATALUI SI NU A FOST ADOPTAT DE SOTIE.
IN ACEASTA SITUATIE,CE PROCENT ARE FIECARE COPIL?
Răspuns la discuția mostenire
Multumesc pentru raspuns!
Discuție mostenire
buna ziua!
o familie are doi copii.cum se imparte mostenirea in cazul in care unul dintre parinti decedeaza?
si mai am o nelamurire: o familie are doi copii si un alt copil dintr-o alta relatie(mentionez ca ii poarta numele tatalui).daca moare tatal,cum se imparte averea?sau daca decedeaza ambii parinti?
multumesc anticipat celor ce imi vor raspunde!
BUNA ZIUA!
LUCREZ IN INVATAMANT SI AM O PROBLEMA IN CE PRIVESTE APLICAREA UNEI LEGI PRIVIND PLATA UNOR DREPTURI.
LA 17 SEPT .2008,AM NASCUT.IN IUNIE,AM INTRAT IN CONCEDIU DE ODIHNA SI MI S-A SPUS CA NU IMI POT LUA CONCEDIU PRENATAL.DREPT URMARE,MI-AM LUAT CONCEDIU PRENATAL PE 1.09.2008.RESTUL PANA LA 1.01.2009,FIIND CONCEDIU POSTNATAL.
ANUL ACESTA,O COLEGA VA NASTE TOT IN SEPT. SI PE LANGA BANII DE CONCEDIU DE ODIHNA (PE CARE I-A LUAT LA SFARSITUL LUNII IUNIE),A PUTUT SA ISI IA SI CONCEDIU PRENATAL PT LUNILE IULIE SI AUGUST.
MENTIONEZ CA,CONCEDIUL DE ODIHNA A FOST PLATIT PE LUNILE IUNIE,IULIE SI AUGUST.
DORESC SA STIU CUM ESTE POSIBIL CA ACEASTA SA BENEFICIEZE SI PLATA CONCEDIULUI DE ODIHNA CONCOMITENT CU PLATA CONCEDIULUI PRENATAL,SI IN CAZUL MEU NU S-A PUTUT.LEGEA NU ESTE ACEEASI PT TOATA LUMEA?
AS DORI SA STIU DACA SE MAI POATE FACE CEVA IN ACEST SENS DEOARECE EU AM FOST PRIVATA DE PLATA A DOUA SALARII,NEPUTAND SA IMI IAU CONCEDIU PRENATAL DE LA SFARSITUL ANULUI SCOLAR (15.06.2008)
MULTUMESC ANTICIPAT SI ASTEPT UN RASPUNS DIN PARTEA PERSOANELOR COMPETENTE.
Răspuns la discuția Despre concediul medical prenatal
Buna ziua!
Am rezolvat cu concediul medical prenatal.Intr-adevar,dupa ce i-am aratat dr. normele de aplicare a OUG 158/2005,nu a mai avut ce sa comenteze.
Multumesc celor care m-au ajutat in aceasta problema!
Mi-ati fost de un real folos si,cu regret,trebuie sa spun ca avem un sistem de sanatate cu medici ce au mari lacune in cunoasterea legislatiei.
Răspuns la discuția Despre concediul medical prenatal
Buna ziua!
Dr. de familie mi-a spus ca imi putea elibera concediul medical prenatal doar in cazul in care eram internata in maternitate luna trecuta.
Nu mai inteleg nimic #-o
Are dreptate sau nu?
Multumesc!
Astept sa ma lumineze o persoana competenta!
Răspuns la discuția Despre concediul medical prenatal
va multumesc pentru profesionalismul si promptitudinea de care ati dat dovada! o zi buna!