avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 352 soluții astăzi
Forum Activitate oana101983

Activitate oana101983

Răspuns la discuția Recuperare creanta
Va dau unul dintre cazuri: facturi din ian-martie 2008, debitorul apare pe recom ca fiind radiat din 26.05.2011. Nu am primit notificare de inscriere la masa credala, insolventa fiind ceruta de unul dintre creditori. soldul este destul de maricel, dar nu intrunea conditiile de a cere insolventa.:stunned:#-o
Buna ziua,

In cadrul societatii la care lucrez ma confrunt cu urmatoarea situatie: am cativa clienti care au o creanta neachitata din anul 2008. S-a luat decizia de a vedea starea acestor societati si recuperarea/stingerea respectivelor solduri cumva. Acum, problema e ca o parte din acestea apar la Registrul Comertului ca fiind radiate, dar la acea vreme nu am fost instiintati sa ne inscriem la masa credala. Am sunat la Finante, iar o doamna "super draguta" mi-a spus ca dak societatea noastra nu s-a incris la masa credala nu pot sa imi deduc macar TVA-ul aferent acelei creante si ca singura varianta ar fi trecerea pe venituri. Ma poate ajuta cineva si pe mine cu o parere? Cum as putea sa procedez in cazul de fata?

Va multumesc, o zi buna.
Dar referitor la cealalta persoana care se intoarce din CIC dar nu mai vrea sa vina pe postul pe care a fost angajata? I se va modifica incadrarea si ......atat? Poate ramane pe postul meu pe per nedeterminata?
Va multumesc.

O zi buna.
Buna ziua,

Am o mica nelamurire si sper sa ma puteti ajuta: urmeaza ca in luna august 2011 sa intru in CIC. Pentru postul meu, angajatorul poate sa ia pe cineva pe perioada nedeterminata sau o alta angajata care se intoarce din CIC cam in aceeasi perioada?
va multumesc anticipat.