avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate ADRIANA-MIHAELA

Activitate ADRIANA-MIHAELA

Răspuns la discuția REVISAL
multumesc mult
Discuție REVISAL
Cum inregistrez in REVISAL un salariat (paznic) care este angajat cu 4 ore /noapte ,respectiv 20 ore/saptamana.
eu am completat in felul urmator:
tip norma: cu timp partial
durata timp munca: cu timp partial
repartizare timp de munca:ore de noapte
timp interval repartizare:ore/saptamana
timp munca : 20
Va rog sa-mi spuneti daca am transmis corec la ITM
Multumesc anticipat

Care este formula de calcul a orelor suplimentare ptr. program de lucru de 12 ore cu 24 liber
Un salariat cu un salariu de 2371 lei a lucrat in luna 192 ore . Nr de zile lucratoare lunii era de 168 ore

orele suplimentare reprezinta diferenta dintre 192- 168 = 24 ore?
am facut urmatorul calcul:
2371/168 = 14.11 lei/ora
24 x 14,11= 338, 64 lei
Se acorda sp. ptr. ore suplimentare 100%
338,64 x 100% = 338,64
a lucrat in aceeasi luna 4 zile , insemnand Sambata si Duminica
( s-a stipulat in CCM -se platesc 100% din salariul de baza )
cum calculez aceste zile? 4 zilex 12ore = 48 de ore
48 x 14,11 lei/ora = 677,28 lei
sp. 100% =677,28 lei
Va rog sa-mi spuneti daca aceasta este metoda de calcul ptr. ore suplimentare?
Multumesc:)
Răspuns la discuția corectie REVISAL
MULTUMESC, AM INTELES
Ref. la incetare CIM fara a opera modificarea de prelungire contract .
Se poate anula decizia de incetare , apoi modificare si iar operatia de incetare
Pot face toate operatiile de anulare, modificare si retransmite desfacere CIM in aceasi zi la ITM sau trebuie transmise separat fiecare operatie in parte ?.
Multumesc .
Răspuns la discuția Corectie REVISAL
multumesc mult pentru ajutor.
Buna ziua,
Va rog sa -ma ajutati in urmatoarea problema :
Am incetat activitatea unui salariat in REVISAL cu data de 22.05.2015, salariatul a avut o modificare de contract in data de 02.08.2012 din contract determinat in nedeterminat. Eu am omis sa operez acea modificare si i-am incetat activitatea cu data de 22.05.2015. As putea sa revin la o corectie in revisal dupa incetarea contractului?
Cum pot remedia aceasta situatie?
Mentionez ca , salariatul a inceput activitatea la data de 04.02.2011, eu trebuia sa-i fac modificare la cim in data de 02.08.2012 . Marirea de salariu i-am operat-o , dar din pacate am omis sa-i trec si modificarea de la trecerea cim din determinata in nedeterminata
Multumesc pentru ajutor
Discuție DECLARATIA 101
CARE ESTE TERMENUL DE TRANSMITERE A DECLARATIEI 101 ?
25 FEBRUARIE? SAU 25 MARTIE 2013?
Am PFA cu salariati din august 2012, am depus prima declaratie D112 in septembrie.
D112 o depun lunar, as vrea sa stiu daca trebuie sa depun lunar si declaratia 100 sau daca trebuie depusa trimestrial . Mentionez ca nu sunt platitor de TVA.
MULTUMESC
sunt PFA si am angajati. Am transmis D112 , si am platit prin Trezorerie obligatii salariale conform dfeclaratiei . Pe stat de polata am total cheltuieli cu salariile 1000 lei . Obligatiile pentru imp pe salarii si celelalte sunt in suma de 600 de lei.
1. Va rog sa-mi spuneti cum operez cheltuielile cu salariile in cazul in care eu sunt pe minus in registrul de casa si daca trebuie sa tai chitanta pentru suma de 1000 de lei , adica cheltuieli totale cu salariile.
Chitanta de la Trezorerie in suma de 600 lei o trec in RJIP la cheltuieli deductibile? sau o arhivez la statul de plata aferent lunii in care s-a facut plata.

Daca la data cand trebuia sa platesc salariile adica 15 sept. nu am banii in casa cum procedez?

va multumesc