avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate Ovidiu Stanciu

Activitate Ovidiu Stanciu

Răspuns la discuția Taxa timbru de mediu
se poate recupera + dobanda si cheltuieli de judecata.
Răspuns la discuția Apel admis
am sa ii spun la avocata sa faca dupa cum ati zis dumneavoastra.Multumesc
Discuție Apel admis
Am o hotarare judecatoreasca din Bihor prin care sunt reincadrat in munca si am dreptul la celelate drepturi salariale,nu au fost platite de angajator (CFR Marfa),am mers la executor judecatoresc a fost admisa executarea a facut angajatorul contestatie ,la Judecatoria din Cluj -Napoca unde a fost procesul am castigat doar am fost obligat sa dau inapoi doar 600 ron impozit a fost cu apel in 10 zile de la comunicare eu nu am mers nici la Judecatorie la termene nici la Tribunalul Cluj,cand a fost judecarea apelului instanta a dat castig de cauza celor de la Cfr prin admis apel.Mai pot face ceva in aceasta situatie?
dupa un an de zile la un loc de munca cat ar trebui sa am garantie si dobanda pe aceea suma,se poate 48 de lei ?
Răspuns la discuția Drept la recurs
vreau sa treaca timpul ca sa nu se mai poate face recurs
Discuție Drept la recurs
Am primit hotararea judecatoareasca in data de 16.04.2014, 15 zile au drept de recurs, trebuie sa astept pana in data de 6.05.2014 sa treaca acele 15 zile + 4-5 zile perioada postei sau depunerea recursului in ultima zi ?Multumesc
Răspuns la discuția Admite apelul
Nu mai pot face nimic in acest sens? executorul judecatoresc trebuie sa trimita banii inapoi ?Pe fond am castigat dar la apel judecatorea a dat castig de cauza fara nici o intrebare suplimentara.Nu mai pot face absolut nimic in acest sens? trebuie sa le dau banii inapoi?
Discuție Admite apelul

Am o hatarare prin care se executa silit Cfr Marfa ,am executat cu un executor judecatoresc,au platit bani respectivi,au facut contestatie pe fond am avut castig de cauza,hotararea a fost cu apel in 10 zile,au facut apel,pe internet scrie admite apelul, o sa mai am dreptul sa fac recurs? sau se trimite cauza spre rejudecare.La primul termen de judecata instanta deja a si admis apelul declarat de CFR Marfa nu a cerut nici o informatie
In apel ei au cerut: solicitam admiterea apelului ,anularea tuturor formelor de executare prin intoarcerea executarii silite.
Ce se mai poate face in acest sens? Multumesc

Cfr-ul spune ca in Bihor practica Curtii de Apel este de a respinge aceste drepturi,tribunalul din Cluj si in alte parti a tarii admite actiunile si obliga Cfr-ul sa platesca drepturile si sporurile prevazute in contractul colectiv de munca. Hotararea prin care am castig de cauza in care spune ca toate drepturi si primele trebuie sa le primesc a fost atacata la Curtea de Apel de catre Cfr insa a fost respins ca nefondat .Am sa vorbesc cu avocata, in intampinare sa consemneze lucrurile spuse de dvs.Multumesc mult si o seara cat mai placuta !
Am o hotarare judecatoresca prin care Cfr marfa trebuie sa imi plateasca drepturile salariale indexate si actualizate pana la plata efectiva ,cat si sporurile pe care ar fi trebuit sa le primesc.Am apelat cu ajutorul unei avocate din judetul Bihor la un executor judecatoresc care a trimis propriire la banca,sumele cerute au intrat in contul executorul dar cei de la SOCIETATEA NATIONALA DE TRANSPORT FEROVIAR DE MARFA CFR MARFA SA au facut contestare la executare si spun ca in judetul Bihor practica Curti de apel este de a respinge aceste drepturi si au dat ca exemple 3 procese castigate de ei pe acest temei.In intampinar epot veni cu dovezi(dosare) care in judetul Cluj a admis cererile si salariiatii au primit aceste drepturi,cei de la Cfr au facut recurs dar acesta a fost respins ca nefondat.Ce alt act ar putea intra in intampinare sau ce ar trebui sa fac pentru ca instanta sa respinga contestatia facuta de SOCIETATEA NATIONALA DE TRANSPORT FEROVIAR DE MARFA CFR MARFA SA ?