avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Activitate mcteo

Activitate mcteo

asta cu convocarea Adunarii a stiu, as vrea sa stiu daca persoana respectiva va da socoteala pentru hotararile luate fara acordul Adunarii in perioada in care mandatul a expirat
Legal, comite vreo fapta penala sau infractiune?
cum este tras la respundere un presedinte de asociatie a carui mandat a expirat dar care continua sa conduca refuzand sa convoace Adunarea Generala?
cum pot renunta la o activitate secundara de la o I.I.?
am atestat de producator (fructe, flori - lavanda, seminte), stie cineva ce avize imi trebuie pentru a putea comercializa siropuri, gemuri, uleiuri presate la rece?
Răspuns la discuția Dividende
este asociatie de proprietari constituita pe baza Legii 21/1924 si Ordonanta de Guvern nr 96/1998
Răspuns la discuția Dividende
Asociatia (urbariala) are o concesiune din care primeste o suma de bani. Dar conform noilor dispozitii legale dividendele se investesc in scopul asociatiei. Scopul asociatiei este administrarea suprafetelor de padure si pasune detinute.Asadar, se pot da dividende (ma refer la bani) sau nu?
Discuție Dividende
Buna ziua,
Intrebare: O asociatie non profit poate sa dea dividende membrilor?
Răspuns la discuția Convocare falsa?
dintre cei 30 de semnatari 12 nu sunt membri de drept, deci nu pot convoca o adunare, in schimb pot participa daca au o procura speciala
ce pedeapsa risca cei care semneaza un convocator desi ei nu sunt membri in asociatie?