avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters206169

Activitate ContSters206169

Răspuns la discuția coleg disperat
partaj voluntar..daca acest credit nu-i ipotecar [editat]
:hm:
1. ex. decretul 167...prescriptia extinctiva ...majoritatea dispozitiilor abrogate
2. vreau un exemplu de hotarare pronuntata in camera de consiliu...si temeiul desigur
3. mda...e prea mult ...discutia e lunga
Răspuns la discuția cum trebuie procedat ???
e constructor de buna - credinta si tre sa-l despagubiti pentru investitia facuta..fie la pretul de circulatie, fie munca si materialele edificiului..
puteti sa-i faceti o oferta eventual..:D
cred ca ati luat o mica..." teapa":(
Răspuns la discuția executare silita ...cu cantec
neinscrierea somatiei e pe riscul executorului sau creditorului..
nu-i o aparare pt debitor
eh..e nasol sa stii..chiar daca promovezi o actiune cum ca sunt constructori de rea credinta..desi ma indoiesc ca tine din ce spui
ia ce iti da..si gata..zic
Răspuns la discuția uzucapiune II
pai da...
am retinut ..asa cum am zis mai sus..ca bunul era in indiviziune si pretins a fi stapanait doar de unul...judecata trebuind facuta in contradictoriu cu coindivizarul sau succesorii sai
:)
Răspuns la discuția renuntare la drept
:((

am inteles..


ok..fac reconventionala:)
discutia e daca dreptul e pretins ori ba...pe cererea de iesire din indiviziune si cum e calificata...donatie sau ...sau cum
:D
un parat intr-o iesire din indiviune poate renunta la drept..
ar putea fi calificat in vreun fel pe dreptul material aceasta operatiune..
spetza e ca am pe cineva aflat in indiviune ...detianand catiava metri de teren si acum dupa ce cel ce are majoritatea terenul a facut cerere de iesire din indiviziune si fata de aceasta persoana ( fiind vreo 5 care detin cate 10 mp ) acest cineva nu mai doreste suprafata de 10 mp, dorind sa aplice la nu stiu ce program pentru achizitionarea unei locuinte..
deci..?
PrestatieTabulara a scris:

Domnule teodorM,

nu, proprietarul extinderii nu este proprietarul terenului. X este proprietar pe teren, iar Y pe casa. Y doreste sa intre si in posesia terenului dar nu poate din cauza ipotecii (pe care X nu o mai poate achita, si nici nu detine alte bunuri). Y a picat la mijloc fara sa stie.


pai da..asta zic si eu:)..
superficia ce zice.. in concret
sugerati ca proprietarul extinderii...e proprietarul terenului:rofl:
e o aparare si astept si io solutia.... postata.. dvs:)