avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate LiliDaian

Activitate LiliDaian

Răspuns la discuția Incasarea intretinerii
Am incercat cu vorba buna...Cei din comitetul executiv sunt colegi de gratar cu el...ca sa intelegeti cum sta treaba va povestesc doar atat: s-a facut sedinta de bloc, s-a consemnat proces verbal in care presedintele actual, membrii comitetului si cenzorul si-au dat demisia si apoi procesul verbal s-a dat disparut :)
Foile de intretinere se schimba de la zi la zi, adica noi platim intretinerea dupa o lista si apoi aceea se rupe si se face alta lista care este semnata fara comentarii de cenzor...
Proprietarii nu au crezut ca e adevarat nici cand le-am adus facturile cu restante din decembrie ...(asta se intampla in luna aprilie :D)
Cum sa lupti cu o masa de oameni carora nu le pasa?
Răspuns la discuția Incasarea intretinerii
In legea 22/1969 actualizata se mentioneaza la cap 1 art 4 ca "Nu poate fi angajat sau trecut în funcţia de gestionar cel aflat în curs de urmărire penală sau de judecată pentru săvîrşirea vreuneia dintre infracţiunile prevăzute în lista anexă."
Asadar cum este? Am verificat anexa si infractiunea se incadreaza.
Omul nu este curat a fost prins in flagrant :) A fost dat la stiri, presa, etc....
.
Răspuns la discuția Incasarea intretinerii
As mai avea o intrebare. Presedintele care indeplineste si functia de casier este in prezent cercetat penal pentru "contrabanda si detinere in afara antrepozitului fiscal de tigarete cu marcaj necorespunzator".Poate continua atributiunile conform legii?
Ma gandesc ca incaseaza banii de intretinere totusi si de la o zi la alta poate fi condamnat...Unde gasesc in lege referinte la acest subiect?
Răspuns la discuția Incasarea intretinerii
Multumesc pentru raspuns.
Contractul de mandat trebuie declarat la administratia financiara? - Trebuie platit impozit, nu?
Contractul de munca trebuie declarat la ITM? - Trebuiesc platite contributiile ca pentru orice alt angajat de catre asociat, nu?
Poate presedintele blocului, care are ca studii doar bacalaureat, sa incaseze intretinerea pentru bloc? Este legal ca presedintele sa fie si casier?
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția concediere colectiva
Multumesc pentru raspuns!
Ce inseamna mai exact "măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil" ? Contractul colectiv este cel pe tara sau ar trebui sa fie unul specific societatii respective? Contractul colectiv pe tara prevede compensatii?

Intrebarea mea este urmatoarea: Se poate desfiinta un post dupa doua luni de la data creearii? Nu am gasit nimic in lege care sa ma dumireasca :)
Si ce drepturi are acela care intampina aceasta situatie? Perioada de proba a fost de 30 zile, asadar s-a terminat. Contractul este pe perioada nedeterminata.
Răspuns la discuția concediere colectiva
Stiu ca nu e pe subiect dar e tot la capitolul concedieri/desfiintari de posturi...
Intrebarea mea este urmatoarea: Se poate desfiinta un post dupa doua luni de la data creearii? Nu am gasit nimic in lege care sa ma dumireasca :)
Si ce drepturi are acela care intampina aceasta situatie? Perioada de proba a fost de 30 zile, asadar s-a terminat. Contractul este pe perioada nedeterminata.