Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere/desfiintare de post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere/desfiintare de post

Intrebarea mea este urmatoarea: Se poate desfiinta un post dupa doua luni de la data creearii? Nu am gasit nimic in lege care sa ma dumireasca :)
Si ce drepturi are acela care intampina aceasta situatie? Perioada de proba a fost de 30 zile, asadar s-a terminat. Contractul este pe perioada nedeterminata.
Poate fi desfiintat daca angajatorul considera ca, din motive tehnice, economice, organizatorice, acesta nu se mai justifica.
Dreptul la preaviz si dreptul de a se inscrie la somaj, daca indeplineste criteriul de stagiu sau ca persoana aflata in cautarea unui loc de munca.
In CCM pe unitate sau CIM pot fi cuprinse si alte drepturi cum ar cel privitor la plati compensatorii.
Buna ziua,

Va rog daca se poate sa ma ajutati cu o parere :
O cunostinta se confrunta cu urm problema: Viitorul sot lucreaza pt aceeasi companie cu diverse nereguli.(el este subordonat si ea superior-area manager si agent comercial)

Din diverse motive, ea este obligata "sa-l concedieze"-fara cauze legale. Intotdeauna si-au indeplinit atributiile si mai mult de atat.

Nu exista termen legal de concediere de catre superior (doar intocmire referat daca exista nereguli-ceea ce nici nu a fost cazul), insa compania incearca tot posibilul de a-l concedia.
Au fost amenintati cu concedierea prin desfiintare al locului de munca . Conform codului muncii actualizat, acum angajatorul are posibilitatea de a angaja alte persoane, pentru ca se desfiinteaza doar locul de munca nu postul.....

Firma are diverse nereguluio, privind salariile trecute in contract-la nivel minim iar restul pe conventii civile, bnu exista o evidenta a orelor lucrate, drepturi neacordate, insa au persoane 'de legatura' la ITm....

Ce se poate face in acest caz? Ar fi ok de anticipat nu de mers in instanta pentru ca un loc de munca se gaseste foarte greu si este de preferat sa prevenit...

Multumesc anticipat

Mihaela