avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate Masana

Activitate Masana

Indraznesc sa complic putin lucrurile, intreband daca, in cazul in care din momentul in care creditorul a reziliat contractul cu debitorul, adica dupa 30-60 de zile de restanta, si a cerut debitorului care s-a dovedit a fi rau platnic, sa achite intreaga suma restanta, nu curge termenul de prescriptie ? Iar daca creditorul nu si-a valorificat dreptul inauntrul termenului, debitorul decedand ulterior implinirii acestui termen, poate in continuare creditorul sa stinga debitul din activul lasat mostenire de debitor? Poate urmasul debitorului sa invoce prescriptia extinctiva?
Cu tot respectul doamna, dar de cand sunt valabile contractele prenuptiale in cazul unei casatorii incheiate in Romania? Si in plus, eu stiam ca sotii sunt solidari la plata pentru ceea ce imprumuta in timp ce sunt casatoriti, nu?!
puteti apela la un contract prenuptial si apela la serviciile unui avocat si ale unui notar public.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Buna dimineata! din cate stiu eu, sotia nu poate intra in discutie, datoria fiind a dumneavoastra personala. In restul problemei, teama mi-e ca trebuie sa va straduiti sa platiti fara sa ajungeti la executare silita.
=D>
Da. Fiecare cu metodele lui de a se apara de abuzuri. Sa va fereasca Dumnezeu sa ajungeti sa va confruntati cu astfel de probleme. cat despre sfaturile pe care le dati, cred ca ati gresit forumul. Aici sunt oameni care nu mai au posibilitatea sa compare. Deja sunt victime, nu importa cauza. Asa ca nu mai au nici o utilitate sfaturile dumneavoastra .
Clarificare: indemnul la relocare al unor participanti la discutie in state cu regimuri dictatoriale, este adresat acelora dintre dumneavoastra care inca mai credeti ca pentru o datorie neplatita, debitorul va mrge la inchisoare. Asa cum spuneam mai deunazi unui "consultant" ksi, traim intr-un stat de drept, slava domnului!
Sunt tatal unui copil nascut in afara casatoriei. Adica nu sunt casatorit cu mama lui nici cu alta persoana. Mi-au zis la starea civila ca copilul nu poate sa poarte numele meu de familie, decat numele mamei desi amandoi dorim asta. Ma poate ajuta cineva cu precizari?
Ce se intampla cu indemnizatia si alocatia pentru mamele de nou nascuti aflate in concediu post natal in 2010?
Multumesc mult. E trist sa vezi ca se discuta astfel de subiecte pe forum, dar e atat de adevarat ca nu stiu..... cred ca vreo 2 milioane de romani sunt in corzi acum din cauza banilor luati din banci.
#-o
Buna ziua, am vazut ceea ce ati postat dumneavoastra mai sus si ma intereseaza subiectul. Daca am inteles bine dumneavoastra spuneti ca demonstrarea proprietatii bunurilor cade in sarcina executorului? eu sunt un rau platnic din motive obiective si stau in casa parintilor mei. mi-e frica sa nu le creez probleme in eventualitatea unei executari silite.
Multumesc.