avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate mirela07

Activitate mirela07

Răspuns la discuția adeverinta de vechime
Va multumesc pentru ajutorul acordat. Desi au numit-o "taxa de arhiva" am considerat ca nu este legal ceea ce fac ei. Sper ca voi reusi sa obtin adeverinta fara a achita acea taxa. Va voi tine la curent cu noutatile si inca odata va multumesc
Buna ziua!

Va rog, sa ma lamureasca cineva.
Am solicitat o adeverinta din care sa reiasa vechimea in munca, de la un angajator, dar mi s-a cerut sa platesc 170 lei pentru ea, este legal acest lucru????!!!
Va multumesc!
Buna seara!
Am nevoie de sfatul dvs.
Am incheiat un contract de rezervare pentru cumpararea unui apartament, pentru care am achitat un avans in anul 2008. Mai am dreptul sa actionez in judecata pentru recuperarea banilor daca au trecut mai mult de 3 ani, avand in vedere ca nici pana acum nu s-a incheiat contractul de vanzare cumparare si nici nu vor sa-mi returneze bani????
Va multumesc!
Răspuns la discuția AJUTOR
Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Am avut o discutie cu cineva si imi spunea ca trebuie modificat si actul constitutiv al societatii si cu o hotarare AGA, pe langa celelalte ace doveditoare. Este adevarat?
Discuție AJUTOR
Buna seara!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat...ce trebuie sa faca un asociat al unui SRL daca si-a schimbat numele prin casatorie, care sunt pasi de urmat pentru a fi in legalitate actele societatii??? (societatea are 2 asociati).
Va multumesc anticipat.
Discuție ajutor!!!
buna seara. va rog sa ma ajutati cu o informatie: directorul unei gradinite particulare este obligatoriu sa fie un educator/oare sau poate fi si o persoana care a terminat facultatea de psihologie. Care este baza legala? Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția sediu secundar al societatii
Va mutumesc pentru ajutorul acordat.
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii:
O societate doreste infiintarea unui sediu secundar, cum se procedeaza
se intocmeste hotarare AGA prin care se mentioneaza infiintarea acestui sediu, documentatia va fi depusa la Registrul Comertului.
Ce nu stiu si vreau sa va rog pe dvs, sa ma ajutati, este daca actul constitutiv al societatii trebuie modificat cu sediul secundar si dupa obtinerea documetelor de la Registrul Comertului unde ar mai trebui declarata aceasta schimbare?(gen Administratia Financiara)
Va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.
Buna ziua!
Va rog sa-mi spune-ti parerea dvs. in urmatorul caz:
S-a incheiat un contract de inchiriere intre doua persoane juridce, pretul chiriei fiind stabilit in euro, insa plata se va achita in lei la curs BNR din ziua platii. La incheierea contractului s-a achitat contravaloarea a doua luni de chirie, una fiind avans iar cealalta garantie. Intrebarea mea este: in cazul rezilierii, garantia va fi restituita asa cum a fost achitata, in lei, sau valoarea acesteia in euro la curs BNR din ziua rezilierii?
Si inca ceva: este legal daca in contract s-a mentionat ca, valoarea penalitatilor poate depasi valoare chiriei pentru o luna, in cazul in care aceasta nu este achitata in termen?
Va multumesc pentru ajutor.
Răspuns la discuția hot in libertate
Va multumesc pentru raspunsurile trimise.
As vrea sa va mai dau cateva detalii:
- persoana care mi-a spart casa este vecinul meu, l-am numit recidivist pentru ca 3 luni este in libertate si 3 ani in inchisoare
- ca probe: exista un martor care l-a vazut cand a iesit din curte si angajatul de la firma de fier vechi unde a vandut o parte din bunuri
- la interogatoriul organelor, a recunoscut ca el a fost cel care a luat bunurile, ca o parte din ele le-a vandut la fier vechi iar cealalta parte se gaseste la el in casa. Cum politistii nu au avut mandat de perchezitie, nu au putut intra in casa lui in momentul recunoasterii, iar in prezent lucrurile nu mai sunt.
- valoarea prejudiciului este de 4500 lei
- dupa toata intamplarea asta, la fiecare intalnire intre mine si persoana respectiva (pe strada) sunt nevoita sa suport injurii si amenintari.