avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Activitate maddiyb

Activitate maddiyb

Buna ziua,
Am preluat patromoniul unei societati care s-a desfiintat inclusiv contractele de inchiriere incheiate de aceasta. Am incheiat acte aditionale cu clientii si am facturat in baza acestor contracte un an de zile. Dupa un an de zile am predat tot patrimoniul acesta unei alte societatii inclusiv contractele si soldurile clientilor in cazul de fata un sold debitor. Societatea care a preluat imi solicita acum stornarea facturilor emise in baza unui contract de inchiriere predat sa zicem dintr-un motiv justificat. Intrebarea mea este daca eu am predat patrimoniul inclusiv contractul si soldul debitor, eu trebuie sa stornez factura sau societatea care a preluat patrimoniul? cu referire la legislatie. Multumesc
Răspuns la discuția inflatia la euro
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Răspuns la discuția inflatia la euro
multumesc frumos pentru raspuns.
Răspuns la discuția rata inflatiei la euro
Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua,
intrebarea mea este: daca am un contract in care pretul este exprimat in euro, si exista o clauza contractuala care prevede ca nivelul pretului va fi revizuit la fiecare 2 ani in functie de nivelul inflatiei comunicat de catre Institutul National de Statistica, cum se face revizuirea nivelului pretului in functie de nivelul inflatiei? am sunat la statistica si au spus ca ei nu comunica nivelul inflatiei la euro si nici BNR. Cum se procedeaza? este permis la un contract de concesiunein Romania sa se aplice rata inflatiei la euro?


Buna ziua,
intrebarea mea este: daca am un contract in care pretul este exprimat in euro, si exista o clauza contractuala care prevede ca nivelul pretului va fi revizuit la fiecare 2 ani in functie de nivelul inflatiei comunicat de catre Institutul National de Statistica, cum se face revizuirea nivelului pretului in functie de nivelul inflatiei? am sunat la statistica si au spus ca ei nu comunica nivelul inflatiei la euro si nici BNR. Cum se procedeaza? este permis la un contract de concesiunein Romania sa se aplice rata inflatiei la euro?