avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Activitate geavela

Activitate geavela

Mama unui copil decedat ,la vârsta de 1 an , este moştenitoare la decesul tatălui copilului ,cu care nu a fost căsătorită ?
Vă multumesc mult pentru răspuns.Dar am iesit la pensie în .2000 doar pe baza cärții de muncă ,nu in 2001 In 2005 a fost făcută recalcularea tuturor pensiilor ,ceeace ar insemna că pensia recalculată in 2005 contine deja toate contribuțiile plătite din 2001 până în anul 2005 . Iar la noua recalculare din 2024 vor fi introduse automat numai conribuțiile de după 2005.
Rezultă din răspunsul Dv. că adeverințe imi trebuiesc numai cu veniturile contributive obtinute inainte de 1.04.2001 in afară de cele trecute in cartea de muncă .Am ințeles corect ?
CHKa a scris:

Poate ar fi de interes sa cereti Casei de Pensii de care apartineti un buletin de calcul a pensiei dvs. , pentru ca banuiala mea este ca , daca s-au platit contributii , acele sume deja au fost luate in calcul cand v-a fost stabilit punctajul . Dupa 01.04.2001 , de la intrarea in vigoare a Legii 19/2000 - cea care a instituit o contributie si in sarcina angajatului , nu doar a angajatorului - orice suma pentru care s-a platit CAS este luata in considerare la calculul pensiei , iar casele de pensii au aceasta evidenta . Daca este asa , binenteles , nu mai aveti nevoie de nici o adeverinta .

Vă multumesc .Nu am incheiat personal contract de asigurari sociale.,fiind deja pensionar si crezând că pensia rămâne bătută în cuie !.Ințeleg că de aceea pentru recalcularea pensiei mele este necesar să obtin documente pentru munca prestată numai după martie 2003. Acesta poate fi obținut de la Casa de pensii(?) in baza CNPlui meu sau numai de la angajator ?

Cornel Vasile a scris:

Potrivit legislatiei in vigoare la acea data, persoanele care prestează munca în baza unei convenţii civile de prestări de servicii puteau încheia contracte de asigurări sociale. (prevedere in vigoare pana in martie 2003).

Dupa aceasta data, persoanele care realizează un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel puţin 3 salarii medii brute, şi care realizează venituri din activităţi profesionale erau asigurate obligatoriu in sistemul public de pensii.

In Legea nouă a pensiilor la recalculare se iau in seamă adeverinte privind sumele incasate a )pentru o Invenție aplicată in perioada 1995 2002 şi b) pentru activitate prestata cu contracte conventie de colaborare in perioada 1995 -2005.Intreb deoarece nu ştiu dacă in acele perioade se plăteau sau nu contribuții la pensii . Zi bună
La noi la bloc nu au fost inlocuite termopanele existente decât numai la cine a dorit aceasta
Sunt numai eu mostenitor al mamei.Am facut deja succesiune pentru alte bunuri.Acum doresc sa fac succesiune numai pentru cota de 25% din locurile de veci unde figureaza mama in Actul de concesiune ,astel încât în locul mamei să fiu trecută eu cu cei 25 % Prin urmare cât costă la notar sa se faca o adăugire la Certificatul de moştenitor , facut deja si achitat pentru alte bunuri anul trecut ,pentru cota parte de 25 % din Actul de concesiune ,cota parte având valoarea de 2000 lei ,cf. Adeverintei emisa de Cimitir
Nu v-am inteles .Intrebarea era simpla : aproximativ cât este taxa notariala de mostenitor pentru o valoare de 2000 de lei ,reprezentând cota parte de locuri de veci a defunctei
Sunt moştenitoarea mamei care figurează in Act de concesiune cu o cată parte de 25 % din două locuri de veci Cimitirul mi-a eliberat Adeverintă prin care cele 2 locuri au valoarea de 8.000 lei deci cota mamei are valoarea de 2000 lei
Aproximativ,cât poate fi taxa la notariat pentru un Certificat de succesiue
NU DOREŞTE NIMENI SĂ RĂMÂNĂ CU CELE DOUĂ LOCURI DE VECI ŞI SĂ PLĂTESCĂ SULTĂ LA CEILALȚI. ÎNTREBAREA ESTE DACĂ POT DOI ÎMPREUNĂ SĂ DESCHIDĂ PROCES ( împreună având cotă indiviză de 50 % , , aceasta însemnând 100% pentru unul dintre l cele două locuri de veci ) PENTRU A RĂMÂNE COINDIVIZI PE NUMAI UNUL DIN LOCURILE DE VECI .Multumesc

Buna ziua ,Am fost 4 frati care am moştenit de la părinți 2 locuri de veci.Doi frați au murit si cota lor de 50% de mostenire a revenit la 5 moştenitori .Acum suntem 7 moştenitori a celor 2 locuri de veci şi este imposibil să ne adunăm pentru a ne împărți în două grupe astfel să fie fiecare grupă pentru un singur loc de veci .Un grup poate deschide proces de ieşire din indiviziune pentru a se separa de al doilea grup sau nu ? Multumesc