avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Activitate Romica Ionion

Activitate Romica Ionion

Răspuns la discuția Executare dupa Deces ?
Sentinta penala perimat actiunea civila :-/
Răspuns la discuția Salut
Solicita act de la Remat .
Răspuns la discuția Executare dupa Deces ?
Inca nu s-a emis nicio pretentie dar daca se vor cere despagubiri ni se va aduce la cunostinta sau stabileste tribunalul suma ? Noi cum vom afla despre ce suma este vorba ? Dar totusi el are bunuri de ce pe noi ? Va multumesc
Răspuns la discuția Executare dupa Deces ?
Actiunea este formulata impotriva tatalui insa de 2 termene se citeaza mostenitorii de aceea am intrebat daca se pot indrepta catre noi, Se citează moştenitorii inculaptului decedat şi partea vătămată, Se va ataşa dosarul de fond nr ......Se emite adresă la primărie. Se citează moştenitorul .....eu sint unul dintre mostenitori si nu sint in tara,o seara buna
Buna seara,numele meu este Daniel si avem o problema in familie la care as dori sa cer niste sfaturi pentru ca ne aflam intr-o situatie in care nu stiu ce este de facut .Acum 2 ani,mai exact in anul 2009 tatal meu a avut o altercatie cu un consatean in fata circiumii din curtea casei sale in satul in care locuia;este vorba de o lovitura ( un pumn ,o palma ) Tata avea 61 ani si 60 kg ,vecinul 40 de ani, existind un martor care ar fi vazut... vinzatoarea de la circiuma aceasta fiind angajata sorei mele,a mers la urgenta fractura de maxilar.S-a facut plingere penala tatalui meu pt.vatamare corporala art.181c.p. si a inceput urmarirea penala impotriva sa .In timpul procesului ,mai exact dupa 5 luni,in dimineata in care avea procesul tatal nu s-a prezentat la instanta ,vinzatoarea a chemat politia si l-au gasit decedat in casa ( infart ) locuia singur.Dupa decesul tatalui s-a incetat urmarirea penala. În baza art. 11 punctul 2 litera b Cod de procedură penală raportat la art. 10 litera g Cod de procedură penală încetează procesul penal împotriva inculpatului pentru infracţiunea prevăzută de art. 181 alineat 1 Cod penal Disjunge soluţionarea laturii civile şi fixează termen de jduecată la data de 23.09.2010 Cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului Cu recurs. Pronunţată în şedinţa publică .Dupa 8 zile se inregistreaza un nou dosar tot vatamare corporala art.181 c.p.Disjungere in care consateanu impreuna cu spitalul de urgenta unde cred ca i s-a facut certificatul de ingrijire medicala ( din cite am inteles a fost vorba de un pumn in fata si a necesitat ingrijri la maxilar) s-au constituit parte civila in proces ptr.a cere daune .Situatia este in felu urmator: in urma decesului tatal meu avea in posesie o dacie ( 1990...1995) pe numele lui,casa din satul unde locuia care era a lui dar nu stiu exact ce acte avea pe casa fiind casa parinteasca pe care i-a lasat-o mama sa .In curtea casei exista circiuma unde in fata ei a avut loc altercatia ,precizez ca circiuma a fost construita din banii mei , autorizatia de constructie este pe numele meu iar la vremea cind am ridicat-o tata mi-a facut un act de donatie pe pamantul de sub ea.Noi sintem 2 frati, eu si sora mea neavind niciunul acte de propietate pe bunurile care au ramas de la tata ( nu este o valore mare fiind vorba de un satuc mic) insa problema este ca in urma decesului tatalui nu s-a facut taxa de succesiune si nici nu o putem face curind pt.cà eu nu sunt in tara.Sora mea a fost citata de citeva ori la instanta ca mostenitoare,insa nedumerirea noastra este cà procesul continua, nu s-au emis inca pretentii de dauna si nu stiu la ce sa ne asteptam eu si sora mea.As dori un sfat la aceasta problema pe care o avem pt-ca noi nu stim ce o sa se intimple de aici incolo si nici nu putem face mare lucru.Ce urmeza o sa execute bunurile tatalui sau urmeza sa se indrepte catre bunurile noastre ? Và multumesc din suflet astept un raspuns #-o