avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate uncharted

Activitate uncharted

Suprafata utila max. 120mp...dar se refera la suprafata utila cum reiese din extrasul cartea funciara sau din masuratorile cadastrale? Asta e dilema...
Si in cartea funciara are 120mp sau 120,6mp ? Deci prin urmare, pot sau nu sa achizitionez cu 5%? Conteaza ce scrie in cartea funciara sau in planurile cadastrale ? ANAF-ul unde se uita ?
Valoarea e sub pragul de 380.000 ron. Prima locuinta cumparata. Problema e cu suprafata.
- nici daca in cartea funciara e trecuta suprafata 120mp fix ?
- nici daca exista o toleranta admise de lege de 2% la masuratorile cadastrale, deci existand posibilitatea ca el sa aibe 120,6 - 2% adica sub 120 ?
Asta stiu si eu. Problema e ca apartamentul in cauza are 120,6 mp utili pe fisa cadastrala si 120mp in extrasul de carte funciara. Si mai exista o eroare admisa de lege pt masuratorile cadastrale de 2%.
Ma pot incadra la ce ati scris mai sus sau nu? Asta era intrebarea...
Doresc sa achizitionez un apartament nou, cu TVA de 5%. Una din reguli e ca suprafata utila sa nu depaseasca 120mp. Problema e ca apartamentul in cauza are 120,6 mp. Totusi, legea admite o eroare de 2% la masuratorile cadastrale din cate am inteles, deci el teoretic ar avea 120,6 mp +/- 2%, deci POSIBIL sa aibe sub 120mp.
Credeti ca am baza legala sa il iau cu TVA de 5% ?
Doresc sa achizitionez un apartament nou intr-un ansamblu rezidential. Suprafata utila in cadastru este de 120,6 mp, iar in extrasul de carte funciara este de 120 mp (rotunjit probabil). Una din conditiile pentru a beneficia de TVA 5% este ca suprafata utila a apartamentului sa fie de maxim 120 mp.
In aceste conditii, il pot lua cu 5% TVA, tinand cont de asemeni si de faptul ca prin lege se admite o eroare de 2% la masuratorile cadastrale, deci cu alte cuvinte el ar avea 120,6mp +/- 2%, deci POSIBIL sa aibe si sub 120 ?