avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate andreea_florentina

Activitate andreea_florentina

Buna ziua,

Au trecut 3 ani de la infiintarea unui srl-d . Stiu ca acum se pierde statutul de microintreprindere si facilitatile srl-d ( scutirea privind plata contrib datorata de angajator pentru cas si accidente de munca ). Imi puteti spune ce trebuie declarat sau care e procedura de urmat in acesta situatie?

Multumesc!
Buna ziua,

Cum se procedeza pentru a trece un PFA de la impozitare norma de venit la impozitare in sistem real?

Multumesc!
Buna ziua,

Cum inregistrez incasarea unui avans prin banca in baza unei facturi proforme emise catre client?


Multumesc!
Buna ziua,

Exista vreun plafon zilnic privind incasarea numerar de la o persoana fizica in cazul in care eu, persoana juridica, vand catre acea persona fizica un teren sau imobil?

Multumesc!
Buna ziua,

Am vandut niste obiecte de inventar care erau date in folosinta dar necasate inca. Am emis factura catre client ( veniturile le-am pus pe 7588). Mai trebuie sa fac vreo nota contabila ?


Multumesc!
Au fost achizitionate produse de curatenie in valoare de 120 lei ( firma detine un showroom de prezentare pentru produsele vandute ) si nu s-a solicitat factura ci doar un bon fiscal fara sa fie trecut cui-ul . Plata sumei s-a facut cu cardul firmei . In acest caz este deductibila cheltuiala aferenta?

Multumesc!
Buna ziua,

Este deductibila cheltuiala aferenta unui bon fiscal pe care nu este trecut cui-ul societatii, daca suma respectiva a fost achitata cu cardul firmei( deci nu este inclus in decont) ?


Multumesc!

Buna ziua,

As dori sa stiu ce trebuie sa contina dosarul de angajare conform legislatiei actuale .

Adeverinta medicala pe care o solicitam viitorului angajat cum ca este apt pentru munca poate fi obtinuta de la medicul lui de familie?

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Pot achita fractionat o factura sub 5000 lei, cu mai multe chitante in zile diferite?

Va multumesc!
Buna ziua ,

Daca doresc sa fac un inventar la produsele din gestiune , documentele care se fac sunt similare cu cele de la invantarul anual? Trebuie sa fac neaparat si inventarul conturilor , pentru ca pe mine ma intereseaza acum marfurile?

Va multumesc!