Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inventar in timpul anului
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inventar in timpul anului

Buna ziua ,

Daca doresc sa fac un inventar la produsele din gestiune , documentele care se fac sunt similare cu cele de la invantarul anual? Trebuie sa fac neaparat si inventarul conturilor , pentru ca pe mine ma intereseaza acum marfurile?

Va multumesc!
"In temeiul prevederilor Legii contabilitatii nr. 82/1991, republicata, entitatile au
obligatia sa efectueze inventarierea elementelor de natura activelor, datoriilor si
capitalurilor proprii detinute, la începutul activitatii, cel putin o data în cursul exercitiului
financiar pe parcursul functionarii lor, în cazul fuziunii sau încetarii activitatii, precum si
în urmatoarele situatii:
a) la cererea organelor de control, cu prilejul efectuarii controlului, sau a altor organe
prevazute de lege;
b) ori de câte ori sunt indicii ca exista lipsuri sau plusuri în gestiune, care nu pot fi
stabilite cert decât prin inventariere;
c) ori de câte ori intervine o predare-primire de gestiune;
d) cu prilejul reorganizarii gestiunilor;
e) ca urmare a calamitatilor naturale sau a unor cazuri de forta majora;
f) în alte cazuri prevazute de lege.
(2) În cazul în care, în situatiile enumerate mai sus, sunt inventariate toate elementele
de natura activelor dintr-o gestiune, aceasta poate tine loc de inventariere anuala, cu
aprobarea administratorului, a ordonatorului de credite sau a persoanei care are obligatia
gestionarii entitatii cu respectarea prevederilor pct. 4 alin. (4)."

Deci, puteti efectua inventarierea, doar a produselor din gestiune, dar aceasta nu va tine locul inventarierii anuale.

Documentele necesare inventarierii:
- decizia de inventariere, prin care administratorul numeste comisia de inventariere;
- lista de inventariere (stocul scriptic, cantitativ-valoric, emis din softul contabil, daca se foloseste metoda inventarului permanent) prin care se face comparatia cu stocul faptic (marfa din magazie, sau cea de la raft in magazine) – determinandu-se astfel plusurile sau minusurile din gestiune;
- declaratia gestionarului inainte de inventariere (in care declara ca nu are alte marfuri sau valori, provenite din alte surse);
- declaratia gestionarului dupa inventariere (in care acesta declara ca bunurile au fost inventariate si consemnate in liste, in prezenta lui)
- procesul verbal privind rezultatul inventarierii, care va cuprinde:

1. data intocmirii;
2. numele si prenumele membrilor comisiei, numarul si data deciziei de numire a comisiei de inventariere;
3. gestiunile inventariate (magazii sau magazine);
4. data inceperii si terminarii inventarului;
5. rezultatele inventarierii;
6. concluziile si propunerile comisiei cu privire la cauzele plusurilor si ale lipsurilor constatate si persoanele vinovate, precum si propuneri de masuri in legatura cu acestea;
7. volumul stocurilor depreciate, fara miscare, cu miscare lenta, greu vandabile, fara desfacere si propuneri de masuri in vederea reintegrarii lor in circuitul economic;
8. propuneri de casare a unor stocuri (marfa expirata, depreciate, etc.);
9. constatari privind pastrarea, depozitarea, conservarea bunurilor inventariate.